فوتبال ایران / شناسه خبر: 100249 / تاریخ انتشار : 1398/4/23 14:14
|
چرا فعالیت‌های فرهنگی فدراسیون فوتبال بی‌ثمر مانده است؟

یک میلیارد بودجه فدراسیون برای کلیشه‌های مناسبتی

بودجه یک میلیارد تومانی کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال صرف چه فعالیت‌هایی می‌شود و چرا این فعالیت‌ها اثرگذاری لازم را در فوتبال نداشته است؟ در این گزارش می‌توانید به پاسخ این سوال نزدیک شوید.

یک میلیارد بودجه فدراسیون برای کلیشه‌های مناسبتی

بهناز میرمطهریان / چندی پیش بود که خبری از بودجه یک میلیارد و 100 میلیون تومانی کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال منتشر شد. درست در بحبوحه بی‌فرهنگی‌هایی که فوتبال را به یک میدان جنگ بین هواداران و بازیکنان تیم‌ها تبدیل کرده بود. هنوز ترکش‌ حواشی دو بازی پرسپولیس – سپاهان در لیگ و جام حذفی در فوتبال باقی است و مسوولان برای فصل جدید از لزوم فرهنگ‌سازی می‌گویند و اصلاح رفتار هواداران.

کمیته اخلاق حتی اطلاعیه‌ای هم برای منحل ساختن کانون‌های هواداری و نظارت باشگاه‌ها بر کانال‌های هواداری صادر کرد اما در همه این مراحل به طور جدی خبری از کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال نبود. کمیته‌ای که برای فعالیت‌های فرهنگی در یک فصل چیزی حدود یک میلیارد تومان بودجه می‌گیرد.

 

---

هزینه سنگین برای پرچم‌ و تی‌شرت

غلامحسین زمان‌آبادی به عنوان مسوول کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال این رقم را رد نمی‌کند. او می‌گوید: «سه درصد از کل بودجه فدراسیون فوتبال به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص دارد. این رقم اما در سال‌های مختلف تغییر می‌کند و ثابت نیست. بستگی دارد که در آن سال درآمد فدراسیون فوتبال چه اندازه باشد و چه کمک‌هایی به فدراسیون شده باشد. به طور کلی اما باید بدانیم فعالیت‌های فرهنگی، هزینه بر هستند.» او تأکید می‌کند که برای مسابقات تیم ملی باید پرچم‌های زیادی بین هواداران توزیع و اقلام مختلفی تهیه شود که هزینه این اقلام سنگین است.

این اما در شرایطی است که حتی در دوران جام جهانی فوتبال و در هنگام بازی‌های تیم ملی هم توزیع پرچم و تی‌شرت بین هواداران ایران چشم‌گیر نبود و همان زمان هم انتقادات زیادی نسبت به این موضوع مطرح می‌شد.

همین پرچم‌ها و تی‌شرت‌ها در مسابقات لیگ هم جایگاهی ندارد و این سوال به وجود می‌آید که فعالیت‌های کمیته فرهنگی در طول لیگ چه مواردی را شامل می‌شود و این بودجه میلیاردی در لیگ صرف چه مواردی می‌شود؟

 

---

کلیشه‌ای به نام فعالیت‌های مناسبتی

زمان‌آبادی جزییات بیشتری از فعالیت‌های فرهنگی را این‌طور بیان می‌کند: «به عنوان مثال ما دیدار تدارکاتی تیم‌های ملی و تیم امید را پیش رو داریم و برای آوردن خواننده پیش از شروع مسابقه مبلغی را هزینه کرده‌ایم تا فضای ورزشگاه شاد شود. همین‌طور ما ولادت امام رضا را داریم و به همین مناسبت می‌خواهیم از بازیکنانی که در نام و نام‌خانوادگی‌شان رضا دارند، تجلیل کنیم. بخشی از هزینه‌ها به تزئینات مربوط می‌شود و موارد این‌چنینی که هزینه‌های سنگینی می‌طلبند.»

این اقدامات فرهنگی مناسبتی اما رفته رفته به کلیشه‌ای تبدیل شده که کم‌ترین اثری بر نسل جدید نمی گذارند. نسلی که این روزها مخاطب اصلی فوتبال هستند و تعداد زیادی از هواداران حاضر در ورزشگاه را تشکیل می‌دهند. مسوول کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال این نقد را می‌پذیرد و به برنامه‌های فرهنگی اشاره می‌کند که برای فصل‌های پیش رو در نظر گرفته شده است.

 

---

تجربه شکست خورده عروسک‌های غول‌پیکر

زمان‌آبادی درباره این برنامه‌ریزی‌ها توضیح می‌دهد: «می‌خواهیم از عنصر تئاتر برای فرهنگ‌سازی استفاده کنیم. در همین راستا عروسک‌های غول‌پیکری به ارتفاع 6 متر داشته باشیم که حرکات نمایشی را نشان دهند و تغییر رفتارها را به نمایش بگذارند. همچنین بحث تکریم ارباب رجوع را داریم که تحت عنوان تورهای یک روزه در روز مسابقه هواداران را به ورزشگاه برسانند و در همان اتوبوس بلیت‌های هواداران بین آن‌ها توزیع شود. علاوه بر این‌ها باید شعارهای آهنگینی برای بازی‌های مختلف در نظر گرفته شود و ابزارهای فرهنگی قبل از استادیوم‌ها نصب شود.»

همه این‌ها در شرایطی است که ما تجربه‌های شکست‌خورده‌ای چون عروسک غول‌پیکر یوز ایرانی در رقابت‌های جام جهانی را پشت سر گذاشته‌ایم که مورد استقبال قرار نگرفت. شعارها و ترانه‌های مورد تأیید فدراسیون فوتبال هم هرگز از سوی جامعه هواداران پذیرفته نشد. با این حال اما همین موارد همچنان در میان برنامه‌ها دیده می‌شوند.

 

ورود هواداران فقط به کارت هواداری

بنا به گفته مسوول کمیته فرهنگی فدراسیون فوتبال همه این برنامه‌ها در قالب طرح دوساله‌ای قرار است در استادیوم‌ها پیاده شود. در قدم اول معاون فرهنگی باشگاه‌ها مشخص شود. معاونان فرهنگی، شورای فرهنگی را ایجاد می‌کنند و جمعیت حامیان باشگاه از همین شورای فرهنگی انتخاب خواهد شد. بر همین اساس جمعیت حامیان، کارت‌های هواداری را توزیع می‌کنند و احتمال اینکه اجازه ورود هواداران به استادیوم‌ها منوط به ارائه کارت هواداری باشد، وجود دارد. زمان‌آبادی در شرایطی به این موارد اشاره می‌کند که همین حالا تاج بارها تأکید کرده که فدراسیون فوتبال مسوولیتی در قبال ورود هواداران به ورزشگاه برعهده نمی‌گیرد. با این شرایط چطور می‌تواند علاوه بر بلیت چک کردن کارت هواداری را هم در لیست وظایف مأموران یگان ویژه قرار دهد؟

با این حال اما زمان‌آبادی تأکید دارد که مجموعه این اقدامات، سیاست‌های کلی فدراسیون فوتبال درباره تیم ملی و لیگ  را به وجود آورده و علاوه بر فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، وزارت ورزش هم برای اجرای این اصلاحات فرهنگی کنار جامعه فوتبال قرار دارد.

 

 

 

captcha
تازه ها
بیشتر