فوتبال ایران / شناسه خبر: 100224 / تاریخ انتشار : 1398/4/22 21:52
|
هشداری برای پایان مماشات فدراسیون با باشگاه‌ها

فیفا رد تیم‌های بدهکار را می‌زند

فرشاد کاس‌نژاد / این اما یک پروژه اصلاحی برای باشگاهداری است. باشگاه‌ها اگر بدانند که باید بدهی‌های خود را به موقع پرداخت کنند، آنگاه در هنگام عقد قراردادها ولخرج و ولنگار نخواهند بود.

فرشاد کاس‌نژاد / باشگاه‌های ایرانی از سال‌ها پیش برای کسب مجوز حرفه‌ای روش‌های مختلفی را برای نمایش نزدیک شدن به استانداردهای ای‌اف‌سی امتحان کرده‌اند. از لاپوشانی بدهی‌ها تا ارائه اسنادی که نشان می‌دادند باشگاه‌ها خصوصی شده‌اند. این واقعیت انکار‌ناپذیر باشگاهداری در ایران است که جز چند باشگاه با رفتارهای مالی عجیب که عنوان خصوصی را یدک می‌کشند، بقیه به بودجه‌های صنایع دولتی وابسته‌اند یا متعلق به وزارتخانه‌ها هستند اما در اسنادی که ارائه می‌شود، ما در تمام دهه اخیر باشگاه‌هایی خصوصی داشته‌ایم، با شرکت‌هایی که به ثبت رسیده‌اند و هیات‌مدیره و تشکیلات اداری ظاهرا مستقل. البته کسی نیست که از اصل ماجرا بی‌خبر مانده باشد.

برای فرار از بدهی‌ها نیز روش‌ها همیشه عجیب بوده‌اند. باشگاه‌هایی مثل داماش و استیل‌آذین یا بعدها نفت تهران معلوم نشد چه سرنوشتی داشته‌اند و بدهی‌ها را انباشته کردند و رفتند. صاحبان برخی از این باشگاه‌ها اختلاس‌گران پر سر و صدای ایران بودند و حکایت‌های تلخی را در ورزش رقم زدند. باشگاه‌های بزرگی مثل استقلال و پرسپولیس از بدهکاران بزرگ ورزش ایران هستند و گاهی بدهی‌ها را چندین سال با خود از این دادگاه به آن دادگاه می‌کشند.
اما فیفا کد انضباطی جدیدی علیه ترفند تیم‌های بدهکار وضع کرده است. این نهاد در کد جدید انضباطی خود امکان مقابله علیه سازمان‌های جدید تیم‌های بدهکار را پیش‌بینی کرده است. فیفا مدتی قبل متوجه شده تیم‌های بدهکار با تاسیس سازمان‌های جایگزین در تلاش برای فرار از تعهدات مالی خود در قبال بازیکنان، مربیان، کارمندان و دیگر پرسنل تیم هستند. کد جدید انضباطی باعث می‌شود تیم‌های بدهکار با ممنوعیت انتقال‌های جدید مواجه شوند. فیفا همچنین اعلام کرد آرای صادره از سوی دادگاه بین‌المللی حکمیت ورزش (CAS) را اجرا خواهد کرد.
این کد انضباطی جدید اگر پیش‌ترها بود، باشگاه‌های بدهکار نمی‌توانستند به هر ترفند مانور قدرت بدهند و فدراسیون فوتبال ایران نیز برای مماشات با آنها کار ساده‌ای پیش رو نداشت.
پیش‌ترها بازیکنانی از فوتبال ایران روش اطلاع‌رسانی به ای‌اف‌سی را یافتند تا بتوانند مطالبات خود را از باشگاه‌های ایرانی دریافت کنند. «قانون تیموریان» که بعد از شکایت آندو از استقلال مطرح شد، لقب موثری برای آن جریان بود تا اهمیت ماجرا را نشان دهد. ای‌اف‌سی در پروژه‌ای برای صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها، فدراسیون‌ها را مجاب کرده بود که با باشگاه‌های بدهکار مقابله کنند اما فدراسیون فوتبال ایران به گفته مهدی تاج بارها با باشگاه‌ها مماشات کرد. رییس فدراسیون فوتبال ایران حتی در مصاحبه‌هایش همیشه اشاره داشته به اینکه اگر قرار به برخوردهای قانونی بود باید لیگ را تعطیل می‌کردیم.
این اما یک پروژه اصلاحی برای باشگاهداری است. باشگاه‌ها اگر بدانند که باید بدهی‌های خود را به موقع پرداخت کنند، آنگاه در هنگام عقد قراردادها ولخرج و ولنگار نخواهند بود.
در فوتبال ایران به جای درک درست از قوانین، راهی برای دور زدن آنها پیدا می‌کنند و قوانین را همه علیه خود تصور می‌کنند. این قوانین برای فوتبال باشگاه‌هایی با نظم مالی می‌سازد، همان‌چه نیاز مبرم فوتبال ایران است. همین حالا فدراسیون فوتبال به جایی رسیده که در شروع لیگ دچار تردید است و تا استانداردهای حداقلی برای آغاز لیگ، فاصله‌ای عمیق دارد.
برخورد فدراسیون فوتبال ایران با این کدهای انضباطی جدید فیفا بسیار کلیدی است. از این منظر که سخت‌گیری جدید مقابل تیم‌های بدهکار را باید راهی برای اصلاح نظام اقتصادی باشگاهداری در ایران بداند، نه اینکه کدهای انضباطی جدید را مزاحم نظام موجود باشگاهداری تلقی کند.
 

captcha
تازه ها
بیشتر