فوتبال ایران / شناسه خبر: 100222 / تاریخ انتشار : 1398/4/21 17:44
|
خبر جدید فغانی درباره سیستم کمک داور ویدئویی:

شاید VAR به لیگ بیستم هم نرسد!

علیرضا فغانی در تازه‌ترین مصاحبه‌اش اعلام کرده که اگر خیلی خوش‌بین باشیم در لیگ بیستم می‌توانیم از VAR استفاده کنیم. که

شاید VAR به لیگ بیستم هم نرسد!

علیرضا فغانی اکنون در مقطع دکتری در دانشگاه آزاد آمل مشغول به تحصیل است و به تازگی در دوره دانش افزایی داوران فوتبال حضور داشت که در محل سالن تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی برگزار می‌شد. او در حاشیه این دوره دانش‌افزایی درباره جدیدترین مسائل داوران صحبت می‌کند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که از صحبت‌های او می‌توان متوجه شد این است که براساس برآوردهای فغانی از زمان مورد نیاز برای بهره‌برداری از VAR، این سیستم شاید حتی به لیگ بیستم هم نرسد! او می‌گوید تازه اگر خیلی خوش‌بین باشیم VAR در لیگ بیستم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

او در این رابطه توضیح می‌دهد: «مسئولان قول هایی دادند، اما VAR یک پروتکل ۹ماهه تا یکسال هست که بخشی از آن آموزشی و تجهیزات سخت افزاری است. اگر خیلی خوش‌بین باشیم و این پروتکل انجام شود، از فصل آینده(لیگ بیستم) می تواند برای بازی های لیگ برتر امیدوار شد.»

فغانی می‌گوید: « البته اگر اراده و خواست بر استفاده از VAR باشد، می تواند به صورت ضربتی حداقل از نیم فصل دوم استفاده کرد.»

فغانی ناراحتی‌اش بابت جدایی رفعتی از دپارتمان داوران را این‌طور بیان می‌کند: «متاسفانه آقای رفعتی به واسطه بازنشسته شدن، محکوم به ماندن در خانه هستند و داوران کشور تا حدودی از دوره‌های آموزشی با ثبات ایشان محروم شدند.»

او به فعالیت‌هایی اشاره می‌کند که رفعتی برای داوری انجام داده: «در فصل گذشته از سوی آقای رفعتی ودپارتمان داوری اول فصل و بین فصل دوره هم افزایی داوری برگزار می شد، خدا پدر رفعتی را بیامرزد، دوره ای که مسئولیت داشت، حتی دوره یک ماهه نیز برای داوران برگزار می شد.»

فغانی همچنین توضیح می‌دهد: «بعد از ۵ هفته از هر بازی لیگ، داوران دورهم جمع می‌شدند و عملکردها ارزیابی می شد. هماهنگی های لازم انجام می شد.»

او درباره اینکه استعدادیابی داوری می طلبد که اکنون در استان‌های مختلف خیلی جدی گرفته شود، تأکید می‌کند: «هرچند آکادمی های داوری راه اندازی شده وامیدوارم که خیلی جدی تر توسط مسئولان فدراسیون فوتبال وهیات های استانهای استعدادیابی داوری دنبال شود.»

 

 

 

3 - 300

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر