فوتبال ایران / شناسه خبر: 100212 / تاریخ انتشار : 1398/4/21 15:29
|
ادعای فتحی: ۸۵۰ هزار دلار صیادمنش خرج بحران شد

باشگاه استقلال: پاتوسی را فدای پروپئیچ کردیم

درحالی که امیرحسین فتحی بارها از تمدید قرارداد با پاتوسی گفته و حق انتقال صیاد منش نیز می‌توانست به تداوم حضور این بازیکن کمک کند اما مدیرعامل استقلال ادعا کرده آن حق انتقال خرج بحران شده است.

پرونده جدایی ستاره های فصل پیش در استقلال بسته نشده و هر روز خبری درباره جدایی برخی بازیکنان به گوش می‌رسد. بعد از اینکه مشخص شد روزبه چشمی نیز به استقلال باز نمی‌گردد و این بازیکن راهی قطر خواهد شد، پرونده پاتوسی هم بسته شد. مسئولان باشگاه استقلال قصد داشتند تا با ملاقات های حضوری این بازیکن آفریقایی را برای بازگشت متقاعد کنند اما حضور علی خطیر در امارات و انجام مذاکرات حضوری با این بازیکن به نتیجه ای نرسید و پاتوسی در اقدامی عجیب اما از نظر خودش حرفه ای و آینده نگرانه بعد از نشست با خطیر همراه با پسر وینفرد شفر که در امارات حضور داشت، به باشگاه بن یاس رفت و با این باشگاه به توافق رسید. حتی مسئولان باشگاه استقلال قصد داشتند در جلسه حضور مبلغی را هم به این بازیکن بپردازند اما پاتوسی قبول نکرد به این دلیل که باشگاه استقلال پیش از این ملاقات نیز نتوانسته بود مبلغی را که باشگاه کیپ تاون خواسته بود را به حسابش واریز کند به همین دلیل پاتوسی هم چون وضعیت نامناسب مالی باشگاه استقلال را دید راهی بن یاس شد. نقش پسر شفر در این انتقال بسیار پررنگ بود وحتی گفته می‌شود که ائتلاف دو نفره پاتوسی و ساشا شفر ناراحتی مدیربرنامه های این بازیکن آفریقایی را هم به دنبال داشته چرا که این شخص هم از مذاکرات میان پاتوسی و بن یاس هیچ اطلاعی نداشته و به تعبیر عامیانه تر مدیربرنامه قبلی دور زده شده است.

حمله در فضای مجازی به مدیران استقلال

بعد از اینکه مشخص شد باشگاه استقلال برای بازگرداندن پاتوسی با مشکلات بسیار مواجه است و به نوعی این بازیکن آفریقایی از چنگ استقلال پریده، مدیران باشگاه در توجیه این اتفاق اعلام کردند که به دلیل موانع مالی که پیش روی شان قرارداشته تمدید قرارداد با پاتوسی را در اولویت قرار نداده اند. این اظهار نظر دقیقا برخلاف آن وعده هایی بود که هم فتحی و هم خطیر به هواداران می‌دادند ودر مصاحبه های متعدد خود اعلام می‌کردند که پاتوسی تحت هرشرایطی در استقلال خواهد ماند. شاید اگر این امیدواری های واهی به هواداران داده نمی‌شد و تصمیم گیران در باشگاه استقلال خیلی رک و راست بعد از پایان لیگ هجدهم اعلام می‌کردند که پاتوسی را به دلیل مشکلات مالی نمی‌خواهند این همه هجمه علیه باشگاه استقلال در فضای مجازی ایجاد نمی‌شد و هواداران این باشگاه به دلیل اهمام هایی که در این راستا شده مسئولان را با انتقاد های تند و حتی بی ادبانه مورد هدف قرار نمی‌دانند. به هرحال هضم این ماجرا برای هوادران استقلال به حدی سخت و دشوار بود که فتحی خود مجبور شد مصاحبه ای در این باره انجام دهد و دلیل منتفی شدن بازگشت پاتوسی را اعلام کند اما اظهارات فتحی نیز که برای مذاکره با پروپئیچ راهی کرواسی شده، خشم هواداران استقلال را که منتظر حفظ پاتوس بودند را بیشتر کرد.

فتحی:850 هزار دلار صیادمنش خرج بحران شد!

 

---

فتحی با شرح آنچه در روزها یا ماه های اخیر پیرامون پرونده پروپئیچ و پیامدش تلاش هایی که برای حفظ پاتوسی شده، این توضیحات را ارائه کرده است. او چنین گفته:ـروز ۲۵ اردیبهشت سال جاری رای کمیته انضباطی فیفا به باشگاه استقلال ابلاغ شد. طبق این رای ما باید ظرف شصت روز تا دوشنبه آینده ( ۲۴ تیر ۱۳۹۸) بدهی ۴۳۰ هزار دلاری پروپئیچ را پرداخت کنیم. پانزده روز بعد از ابلاغ رای فیفا، روز اول ژوئن (شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۸) باید به خاطر جذب پاتوسی ۳۵۰ هزار دلار به باشگاه کیپ تاون پرداخت می‌کردیم تا بند خرید دائمی این بازیکن فعال شود. ما در جلسات متعدد هیأت مدیره، این شرایط خیلی دشوار و بحرانی را بررسی کردیم و بلافاصله با باشگاه کیپ تاون وارد مذاکره و مکاتبه شدیم تا باتوجه به این موضوع شرایط جدیدى را براى به خدمت گرفتن پاتوسى ایجاد کنیم. از طرفی دیگر به طور موازی با کمک وزارت ورزش وفدراسیون فوتبال پیگیر این بوده‌ایم که جریمه ۴۳۰ هزار دلاری پروپئیچ را از درآمد ۸۵۰ هزار دلاری استقلال در فیفا پرداخت کنیم. پس به این فکر بودیم که پاتوسی را هم جذب کنیم اما در نهایت به خاطر حفظ موقعیت باشگاه و احتمال محرومیت‌های سنگین بابت پرونده پروپئیچ، تصمیم بر این شد که نسبت به خرید دائمی پاتوسی اقدام نکنیم مگراینکه فیفا بپذیرد جریمه پروپیچ را از محل مطالبات ما بپردازد.»

انتقال بدهی پروپئیچ به شکل غیر بانکی

 از صحبت های فتحی کاملا پیدا است که باشگاه استقلال قصد دارد بدهی به پروپئیچ را به شکل دستی و حضوری در اختیار این بازیکن قرار دهد که مشخص نیست پروپئیچ با این اقدام باشگاه استقلال موافقت کند یا خیر به این دلیل که در اروپا انتقال چنین مبالغی حتما باید از طریق بانک انجام شود و مصداق بارز پولشویی است. فتحی ادامه می‌دهد:« با وجود تلاش اما اما هنوز نتوانسته‌ایم رضایت فیفا را بابت پرداخت جریمه پروپئیچ جلب کنیم و با فیفا در حال رایزنى و مذاکره هستیم و در زاگرب حضور داریم. یعنی هنوز فیفا قبول نکرده که از محل طلب‌های استقلال این جریمه را پرداخت کند. به همین خاطر ما ۴۳۰ هزار دلار آماده کردیم تا از طریق سفارت ایران در زاگرب به پروپئیچ پرداخت کنیم. به این نکته مهم توجه کنید که ما می‌توانستیم ۳۵۰ هزار دلار پاتوسی را پرداخت کنیم و اکنون به خاطر طلب پروپئیچ در آستانه محرومیت باشیم. مشکل پروپئیچ مربوط به دوران مدیریت فعلی نبوده اما از ماه‌ها قبل این مسئله به معضل جدی تبدیل شده بود. ما در یک سال گذشته توانستیم خطر پرونده ۴۰۰ هزار دلاری یازالده گومز را برطرف کنیم. به همه مشکلاتی که اشاره کردم، مسائلی مثل پرونده بویان و سرور جپاروف را هم اضافه کنید. ما هنوز نتوانستیم در این پرونده‌ها با آنها به توافق برسیم اما پرونده الحاجی گرو و نویمایر را با توافق بستیم. همه بازیکنان خارجی که در دوره مدیریت فعلی جذب شدند و بعدا آن‌ها را نخواستیم، با همه آن‌ها از جمله نویمایر، گرو و ایسما توافق و تسویه کردیم. البته بین همه این پرونده‌ها فعلا مشکل پرونده ۴۳۰ هزار دلاری پروپئیچ در حدی بود که از خرید بازیکن و مربی جدید برای حفظ موقعیت باشگاه مهمتر بود. با این وجود یک مربی مجرب و مقتدر خارجی هم استخدام کردیم. در همین شرایط بسیار سخت مالی، ما به دلیل بررسی‌های فنی و اصرار فراوان دوستداران استقلال به سراغ جذب مربی معتبر خارجی رفتیم.

 درآمد انتقال صیاد منش چه شد؟

اما پرسشی که در این میان به وجود می‌آید این است که درآمد حاصل از انتقال صیاد منش که قرار بود صرف همین دوموضوع یعنی پروپئیچ و پاتوسی شود، چه شد؟ فتحی به این سوال هم پاسخ داده است:« پول انتقال صیادمنش هزینه سخت‌ترین بحران‌ها شده است. اگر قرار باشد من هر روز درباره بحران‌های مالی صحبت کنم، حوصله همه سرخواهد رفت. بیان برخی مشکلات جز ناامیدی فایده دیگری ندارد. بله، من این را می‌دانم که عده‌ای هم می‌گویند که باشگاه دروغ می‌گوید اما من دو راه دارم، راه اول اینکه مدام بحران‌های مالی استقلال را به رسانه‌ها انتقال دهم تا هوادار باور کند که پول صیادمنش هزینه چه مشکلات مهمی شده، راه دوم اینکه با روش‌های مختلف این شرایط را اداره کنم و اجازه ندهم برخی اتفاق‌ها رخ دهد. من راه دوم را انتخاب کردم و صادقانه به هواداران استقلال می‌گویم که مشکلات اقتصادی باعث می‌شود گاهی اوقات بعضی از حرفهای گذشته نسبت به امروز تغییر کند. باید تاکید کنم که اولویت اصلی و تاکید آقای استراماچونی این بود که ما اول شیخ دیاباته را جذب کنیم و اگر بودجه باشگاه اجازه داد به سراغ جذب پاتوسی هم برویم، حال ممکن است این سوال مطرح شودکه چطور پول براى جذب مهاجم بود ولى براى پاتوسى نه؟! جذب پاتوسى به ٤٥٠ هزار دلار نقد نیاز داشت (٣٥٠ هزار دلار باشگاه و١٠٠ هزاردلار بازیکن) حال آنکه پول دیاباته به تدریج و درطول یک فصل تأمین و پرداخت می‌شود.»

چرا برای دیابانه پول بود؟

توضیحات باشگاه استقلال نشان می‌دهد که باید ماجرا بازگشت پاتوسی را تمام شده بدانیم. پاتوسی از چنگ استقلال پریده است اما سوالی که فتحی هرگز به آن پاسخ نداده این است که چرا باشگاه استقلال برای دیاباته مبلغ 600 هزار دلار هزینه می‌کند اما حاضر نیست مبلغ کمتری را برای حفظ پاتوسی بپرازد؟! این پرسشی بود که مسئولان باشگاه استقلال از پاسخگویی به آن طفره رفته اند اما ای کاش فتحی که با سایت باشگاه استقلال گفت و گو می‌کرد درباره این تناقض رفتاری نیز توضیحاتی می‌داد تا مشخص شود ماجرا پریدن پاتوسی از چنگ استقلال در اصل چه بوده است؟!

باشگاه کیپ تاون: باشگاه استقلال پاتوسی را نمی‌‌خواست

مدیرعامل باشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی نیز بی میلی باشگاه استقلال برای تمدید قرارداد پاتوسی را تایید کرده و این درحالی است که در روزهای اخیر هر مسئولی از باشگاه استقلال که درباره پاتوسی حرف می‌زد، از تمدید قرارداد این بازیکن می‌گفت:«من می توانم این را تایید کنم که استقلال باید روز 1 ژوئن به طور کتبی تایید می کرد که می خواهند آیاندا را حفظ کنند. آنها این مسئله را تایید نکردند. بنابراین ما به آنها اطلاع دادیم که آنها تاخیر داشتند. سپس آنها در هفته اول ژوئن به طور کتبی تایید کردند که نمی خواهند از بند خرید او استفاده کنند. من این نامه را دارم و برای شما ارسال خواهم کرد اما منتظر هستم که پاتو (پاتوسی) با باشگاه جدید قرارداد امضا کند. امیدوارم این اتفاق این هفته رخ بدهد.»

 با احترام
جان کامیتیس
رئیس و مالک CT سیتی اف سی"

 

captcha
تازه ها
بیشتر