ورزش ایران / شناسه خبر: 100189 / تاریخ انتشار : 1398/4/19 16:00
|
بزرگان چرا سکوت کردند

مجید ترکان: به خاطر کدام پروژه با آبروی کشتی بازی می‌کنند؟

نیامدن نام سه قهرمان کشتی برای حضور در انتخابات، صدای قهرمانان این رشته را در آورده است. مجید ترکان اولین نفری بود که واکنش نشان داد و حالا می گوید آبروی کشتی در میان است و همه باید وارد شوند.

محسن وظیفه - نیامدن نام سه تن از قهرمانان کشتی در بین افرادی‌که صلاحیت آن‌ها برای حضور در انتخابات فدراسیون کشتی احراز شده باعث شده تا جامعه کشتی نسبت به این موضوع واکنش تندی نشان بدهند. یکی از این افرادی‌که خیلی زود با انتشار یک متنی در صفحه اینستاگرامش به این ماجرا واکنش نشان داد، مجید ترکان قهرمان سابق کشتی دنیا بود. مجید ترکان که مدال طلا و برنز جهان در سال‌های 1989 و 1990 را در کارنامه دارد، نیامدن احراز صلاحیت سه قهرمان کشتی را توهین به جامعه کشتی می‌داند و معقتد است که باید نسبت به آن یک واکنش مناسب نشان داد:« یک مواقعی در کشتی به خودمان ظلم می‌کنیم. حرمت خودمان را حفظ نمی‌کنیم و نتیجه آن می‌شود که امروز می‌بینیم. امروز پای آبرو و حیثیت کشتی در میان است و به همین دللی هیچ‌کس حق ندارد سکوت کند.»

مجید ترکان با بیان این‌که نباید به خاطر منافع شخصی به حیثیت و اعتبار کشتی آسیب زد، از خانواده کشتی می‌خواهد که همه در کنار هم قرار بگیرند:« ما همه از خانواده کشتی هستیم و به همین دلیل همه باید در کنار هم باشیم. هویت و اعتبار همه‌ ما از کشتی است و به همین دلیل همه باید از آن دفاع کنیم. فرنگی و آزاد هم ندارد. همه باید پای کار باشند و هر کاری که لازم است انجام بدهیم و از حیثیت کشتی دفاع کنیم. این سه قهرمان کشتی ( امیررضا خادم، عباس جدیدی و علیرضا دبیر) چه کردند که نمی‌توانند وارد کشتی شوند؟ این چه خوابی است که برای کشتی دیده اند. نباید اجازه تعبیر این خواب را بدهیم.»

مدیر فنی سابق تیم ملی کشتی آزاد با انتقاد از سکوت برخی از چهره‌های کشتی در قبال این مسئله ، از بزرگان و نام آوران خواست در دفاع از کشتی وارد میدان شوند:« همه دوره‌های ما چرا سکوت کردند؟ الان وقت سکوت است؟ پیشکسوتان کشتی کجا هستند؟ مگر همه از یک خانواده نیستیم چرا وقتی پای آبروی خانواده در میان است، سکوت کردند؟ بزرگانی که در شورای فنی کشتی حضور داشتند و درباره موضوعات مختلفی مصاحبه می‌کردند، چرا الان حرف نمی‌زنند؟ آیا دفاع از آبرو و اعتبار کشتی کمتر از صحبت کردن درباره مسائل فنی هست. کشتی از هر کسی و هر چیزی مهم‌تر است و هیچ کس نباید در این باره سکوت کند.»

دارنده مدال طلای مسابقات جهانی 1990 توکیو با بیان این‌که نمی‌داند چرا قهرمانان کشتی برای حضور در انتخابات فدراسیون کشتی تائید نمی‌شوند، ادامه داد:« یک روز سیاسیون گفتند که دیگر ورزشکاران وارد عرصه سیاست نشوند اما حالا ما می‌گوییم که سیاسیون وارد ورزش نشوند. در ورزش جایی برای سیاسیون نیست و آن‌ها باید به امور خودشان رسیدگی کنند. هر کسی در کار خودش تخصص دارد. کشتی قهرمان جهان و المپیک دارد که می‌توانند این ورزش را اداره کنند. چرا می‌خواهند در تصمیمات کشتی دخالت کنند؟ چه پروزه‌ای در حال اجرا هست که به خاطر آن می‌خواهند با آبروی ما و کشتی بازی کنند؟»

مجید ترکان با اشاره به این‌که جامعه جهانی کشتی باعث شد تا این رشته در المپیک بماند، برای حفظ آبروی کشتی هم خواهان اجماع همه‌ جامعه کشتی شد:« وقتی می‌خواستند کشتی را از المپیک حذف کنند، همه‌ کشورهای دنیا دست به دست هم دادند. دلایل فنی هم آوردند و از زیبایی‌هایی کشتی گفتند و در نهایت کشتی در المپیک ماند. برای حفظ آبروی کشتی هم باید یک اتحاد ملی و میهنی داشته باشیم و همه‌ جامعه کشتی در کنار هم قرار گیرند و حمایت کنند.»

مدیر سابق تیم‌های ملی کشتی با اشاره به افتخار آفرینی‌های سه قهرمان نامی اعلام کرد امروز کشتی از هر کس و هر چیزی مهمتر است:« عباس جدیدی، امیررضا خادم و علیرضا دبیر کم برای کشتی زحمت نکشیده‌اند. سال‌ها افتخار آفرینی کردند و حالا باید حمایت شوند اما موضوعی که مهم هست این‌که اصلا بحث فرد مطرح نیست. بلکه کشتی مهم است که هویت و اعتبار همه‌ ما هست. امروز بزرگان کشتی باید وارد میدان شوند و از آبرو و حیثیت کشتی دفاع کنند.»

مجید ترکان با اشاره به این‌که فقط با همدلی و حمایت از یکدیگر می‌توانیم کشتی را حفظ کنیم خواهان اجماع کشتی گیران شد:« هر وقت کسی انتقادی را مطرح کند ولی راهکار ندهد یعنی این‌که خصمانه می‌خواهد رفتار کند اما من راهکار دارم و آن‌هم اجماع جامعه کشتی برای حمایت از این ورزش است. کشتی قهرمان جهان و المپیک دارد. کشتی بزرگتر دارد؛ نمی‌دانم اگر قرار بیانیه بدهند، این کار را بکنند اگر قرار است نشست تشکیل بدهند، نشست را برگزار کنند اما هر کاری که لازم است باید برای حفظ کشتی انجام بدهیم. این تصمیمات حمله به کشتی است و کاری به فرد ندارد. باید از ورزش آئینی خود دفاع کنیم و این نیاز به همدلی دارد.»  

captcha
تازه ها
بیشتر