فوتبال ایران / شناسه خبر: 100161 / تاریخ انتشار : 1398/4/18 08:54
|
لیست جدید تیم ملی؛ از مهاجمان لیگ یکی تا جوان‌های گمنام

شگفتانه بلژیکی در شروع پروسه جوان‌سازی

بعد از اینکه ویلموتس در اردوی قبلی فرصت این را پیدا کرد تا چند جلسه تمرینی و دو بازی تدارکاتی برگزار کند، درخواست کرد در تیرماه اردویی کوتاه‌مدت برای آشنایی با بازیکنان شایسته لیگ برایش در نظر بگیرند.

لیست جدید تیم ملی؛ از مهاجمان لیگ یکی تا جوان‌های گمنام

فهرست تیم ملی، رسانه‌ها و اهالی فوتبال را متعجب و بعضا شگفت‌زده کرد. صبح دیروز (دوشنبه) لیستی از تیم ملی منتشر شد که برخی بازیکنانش را اهالی رسانه و کارشناسان فوتبال هم نمی‌شناختند. البته از مدت‌ها قبل گفته شده بود این اردو مخصوص بازیکنان داخلی خواهد بود و از آنجایی که در روزهای فیفا برگزار نمی‌شود لژیونرها نمی‌توانند در آن حضور داشته باشند.
از طرفی این اردو به‌نوعی یک اردوی جبرانی است. چنانچه خاطرتان باشد فدراسیون فوتبال به‌دلیل تاخیر در انتخاب سرمربی تیم ملی، فیفادی‌های ماه مارس را از دست داد و حالا که ویلموتس در راس کار قرار دارد این اردوی جبرانی در برنامه تیم ملی تدوین شده تا او برخی دیگر از بازیکنان شایسته فوتال ایران را بشناسد.
در واقع بعد از اینکه ویلموتس در اردوی قبلی فرصت این را پیدا کرد تا چند جلسه تمرینی و دو بازی تدارکاتی برگزار کند، درخواست کرد در تیرماه اردویی کوتاه‌مدت برای آشنایی با بازیکنان شایسته لیگ برایش در نظر بگیرند.
ابتدا گفته شد این اردو 11روزه است، اما طبیعی بود در اوج تمرینات پیش‌فصل تیم‌های لیگ برتری این مساله مورد مخالفت مدیران و مربیان تیم‌های باشگاهی قرار خواهد گرفت. بعد گفته شد ویلموتس که دنبال تعامل با باشگاه‌ها است و اصلا دوست ندارد مثل کی‌روش با باشگاه‌ها وارد جنگ شود -هرچند در قراردادش هم این مساله دیده شده-روزهای این اردو را به 7روز تقلیل داد. بعد از آن حتی شنیده شد این اردو 5روزه است و با بازی دوستانه مقابل تیم امید پایان خواهد یافت، اما حتی از این هم کوتاه‌تر شد و قرار است فقط 3روز باشد. این اردو از شنبه هفته آینده 22 تیرماه آغاز می‌شود و روز 24 تیرما با بازی مقابل تیم امید به پایان خواهد رسید.
 
دعوت از بازیکنان لیگ یکی
لیست منتشرشده از سوی فدراسیون فوتبال نام‌هایی در خود داشت که باعث تعجب شد. ابتدا فهرست کلی اعلام‌شده را ببینید:
رشید مظاهری، دانیال اسماعیلی‌فر، ایمان سلیمی (تراکتور)، محمد انصاری، محمد نادری، مهدی شیری (پرسپولیس)، مهدی امینی، امیرحسین کریمی، سعید واسعی، شهریار مغانلو (پیکان)، سعید آقایی، محمد محبی، محمد کریمی (سپاهان)، احمد گوهری و مجید علیاری (سایپا) سیاوش یزدانی، رضا اسدی و آرش رضاوند (استقلال)، محمدحسین مرادمند (شهر خودرو)، احمد عبدالله‌زاده (فولاد)، مهرداد محمدی (آوس پرتغال)، پیمان رنجبری (گل‌گهر سیرجان) و علی کریمی (استقلال).
دور از ذهن‌ترین نفراتی که برای اردوی تیرماه دعوت شده‌اند، آقای گل‌های فصل گذشته لیگ دسته یک هستند. در حالی که برخی مهاجمان شایسته لیگ برتر به این اردو دعوت نشده‌اند، شهریار مغانلو و پیمان رنجبری که با پیراهن تیم‌های ملوان و گل‌گهر رتبه نخست گلزنان لیگ یک را از آن خود کردند، فرصت حضور در اردوی ارزشمند تیم ملی را پیدا کرده‌اند. مغانلو البته سهمیه تیم پیکان در این اردو محسوب می‌شود چون پس از اتمام دوران سربازی به این تیم آمده است. مغانلو مهاجم 24ساله و بلند قامتی است که پیراهن ملوان بندر انزلی را بر تن دارد و فصل گذشته نیز بهترین بازیکن تیمش بود. او 16 گل به ثمر رساند و مشترکا با مهاجم جدید تیم ملی، آقای گل شد. پیمان رنجبری هم با کفش طلای لیگ یک به اردو خواهد رفت. رنجبری فصل گذشته با درخشش در تیم گل‌گهر، زمینه صعود این تیم به لیگ برتر را فراهم کرد و احتمال دارد فصل جدید هم در تیم گل‌گهر باشد.
محمد محبی هم دیگر بازیکن لیگ یکی است که به این اردو دعوت شده، اما او نیز فصل بسیار خوبی را پشت سر گذاشته و به سپاهان پیوسته است.
 
ابهام‌های این لیست
این شاید تنها فهرست تاریخ تیم ملی باشد که تیم پیکان در آن از نظر تعداد بازیکنان دعوت‌شده، رکورددار است. البته این فهرست ابهام‌هایی هم دارد، مثلا محمد انصاری در حالی به اردو دعوت شده که حدود 8 ماه به‌دلیل پارگی رباط صلیبی از میادین دور بود و تمرینات خود را تازه آغاز کرده است.
در بین گلرهای دعوت‌شده به تیم ملی نام گلر فصل گذشته پارس جم و فعلی سایپا دیده می‌شود. احمد گوهری در هفته‌های پایانی فصل گذشته ذخیره رحمان احمدی بود اما به‌واسطه عملکرد کلی خود در طول فصل دعوت شده است.
از سوی دیگر سعید واسعی که در تیم پیکان حضور داشته، در فصل گذشته آمار 3 گل و یک پاس گل را به ثبت رسانده، در حالی که در همان تیم پیکان، عیسی آل‌کثیر 8 گل به ثمر رسانده و دو پاس گل هم داده، اما به تیم ملی دعوت نشده است. مهدی مومنی، حسن بیت‌سعید و محمد قاسمی‌نژاد هم در زمره بهترین پاسور‌های لیگ فصل قبل بودند اما دعوت نشدند.
البته گفته می‌شود یکی از معیارهای دعوت به این فهرست، داشتن سابقه حضور در تیم‌های ملی پایه است.
 
چه کسی فهرست را نوشته؟
دفعه قبل که ویلموتس تازه از گرد راه رسیده بود و اصلا فوتبال ایران و ظرفیت‌هایش را نمی‌شناخت اطمینان داشتیم که فدراسیون برایش فهرست خواهد نوشت اما اگر خودش فهرست بدهد مجبور است آخرین فهرست دعوت‌شده از کی‌روش را به اردو فرابخواند. البته در آن فهرست هم یک سورپرایز به نام اللهیار صیادمنش وجود داشت که احتمال می‌رفت با پیشنهاد وحید هاشمیان و در راستای شروع پروسه جوان‌سازی تیم ملی دعوت شده است.
برای اردوی دوم شاید انتظار می‌رفت ویلموتس با دید بازتری نفرات را انتخاب کند اما وقتی گفته شد خبری از لژیونرها و نفرات شناخته‌شده نیست این سوال پیش می‌آید که سرمربی بلژیکی تیم ملی بدون دیدن بازی‌های لیگ برتر چگونه می‌خواهد بازیکن دعوت کند؟ ویلموتس وقتی به ایران رسید که لیگ برتر در آستانه هفته پایانی بود و بعد از انجام بازی‌های هفته سی‌ام لیگ برتر، فقط دو بازی پایانی جام حذفی باقی مانده بود. پس یا باید ویلموتس و دستیارانش فیلم بخشی از بازی‌های لیگ برتر را تماشا کرده باشند یا فدراسیون این نفرات را دعوت کرده است.
 
شروع دوران جوان‌سازی
گفته می‌شود یکی از معیارهای دعوت به این اردو سن بازیکنان است. قبلا نوشته بودیم ویلموتس بعد از اردوی ابتدایی که مجبور بود بازیکنان آخرین فهرست کی‌روش را دعوت کند، از این اردو شروع دوران جوان‌سازی تیم ملی را آغاز خواهد کرد، اما در بین نفرات دعوت‌شده، حدود یک‌سوم از بازیکنان بالای 25 سال سن دارند.
به این اسامی و سن‌شان دقت کنید:
دروازه‌بانان: محمدرشید مظاهری (29ساله)، مهدی امینی (23ساله)، احمد گوهری (23ساله)؛ مدافعان: محمد انصاری (27ساله)، محمدحسین مرادمند (26ساله)، سیاوش یزدانی (27ساله)، ایمان سلیمی (23ساله)، دانیال اسماعیلی‌فر (26ساله)، مهدی شیری (28ساله)، محمد نادری (22ساله)، سعید آقایی (24ساله)؛ هافبک‌ها: علی کریمی (25ساله)، احمد عبدالله‌زاده (26ساله)، امیرحسین کریمی (23ساله)، رضا اسدی (23ساله)، مهرداد محمدی (25ساله)، محمد محبی (21ساله)، محمد کریمی (23ساله)، سعید واسعی (24ساله)، آرش رضاوند (25ساله)، مجید علیاری (24ساله)؛ مهاجمان: شهریار مغانلو (24ساله) و پیمان رنجبری (26ساله).
با توجه به اسامی اعلام‌شده، میانگین سنی نفرات دعوت‌شده 6/24 سال است که در مقایسه با تیم ملی اصلی پایین‌تر است به‌نوعی خبر شروع دوران جوان‌سازی تیم ملی را تایید خواهد کرد. هرچند باید دید در نهایت چند نفر و کدام یک از این نفرات به اردوی اصلی تیم ملی که در شهریورماه قبل از شروع مسابقات پیش‌مقدماتی تیم ملی برگزار خواهد شد راه خواهند یافت.

captcha
تازه ها
بیشتر