فوتبال ایران / شناسه خبر: 100160 / تاریخ انتشار : 1398/4/18 02:18
|
روزنه‌ای تازه، اسم‌هایی تازه‌تر

آتش‌بازی ویلموتس با فهرست تیم‌ملی

رامتین جباری / حالا و در تابستان داغ تهران، وقتی که لیگ‌برتر تعطیل است و تیم‌ملی و سرمربی‌اش در مراحل آغازین برای شناخت متقابل از یکدیگر‌اند؛ چرا ویلموتس با آتش بازی نکند؟

آتش‌بازی ویلموتس با فهرست تیم‌ملی

رامتین جباری - فهرست تازه تیم‌ملی، در غیاب عمدی لژیونرها و ستاره‌های اصلی، شگفت‌آور بود؛ و شگفتی از بازیکنان مهاجم شروع می‌شد، جایی که با دعوت از پیمان رنجبری و شهریار مغانلو، مهاجمان لیگ‌برتری به لیگ یک غبطه خوردند!
در خط هافبک، ویلموتس با حفظ تعادل در بین هافبک‌های دفاعی، هجومی و بازیساز، چهره‌های مستعد و مطرحی را انتخاب کرده است که کمتر فرصت حضور در تیم‌ملی را داشته‌اند. علی کریمی، احمد عبدالله‌زاده و رضا اسدی، با جلب اعتماد ویلموتس در این اردو، شانس خوبی برای رسیدن به پیراهن اصلی تیم‌ملی خواهند داشت.

در بین مدافعان، ستاره‌هایی از لیگ مثل محمد نادری، مهدی شیری، ایمان سلیمی و محمد انصاری در کنار دیگر جوانان مدافع دعوت‌شده، نوید از یک تغییر بنیادین را در خط دفاعی تیم ویلموتس می‌دهد، جایی که پست‌های تخصصی و از نو تعریف‌شده فول‌بک‌، استاپر و مدافعان مرکزی، در فوتبال ایران نیازمند یک بازنگری جدی‌تر و همخوان با فوتبال روز دنیا است. در قفس توری تیم‌ملی، جدا از رشید مظاهری، ویلموتس با دعوت از دو دروازه‌بان ۲۳ ساله ۱۹۲ سانتی‌متری، این پیام را به سنگربانان ایران مخابره کرد که در تیررس‌اند! با این سیاست تازه، جدا از بالا رفتن انگیزه دروازه‌بانان جوان، دروازه‌بانان باتجربه‌تر نیز مجبور می‌شوند به بهتر شدن، حفظ آمادگی و تلاش دائم برای رسیدن به شرایط آرمانی. با وجود اختلاف‌نظرهای همیشگی درباره فهرست‌های اعلام‌شده تیم‌ملی در همه ادوار و باور به این‌ کلیشه قدیمی که هیچ فهرستی کامل نیست تا منتقدی نداشته باشد؛ فهرست مارک ویلموتس بیشتر شبیه یک نشانه است!
ویلموتس در مرحله ابتدایی شناخت از فوتبال ایران، با این انتخاب‌ها می‌خواهد بدون واسطه و از نزدیک با بدنه اصلی فوتبال ایران به روش خودش برخورد کند و در قیاس با آنچه بدنه اصلی تیم‌ملی از جام‌جهانی روسیه و جام‌ملت‌های ۲۰۱۹ است، پروژه‌ای با امضای خودش را کلید بزند. دعوت از لیگ ‌یک شاید نخستین تلنگر به جامعه فوتبال ایرانی بود که مرزها شکسته شود و بپذیریم بازیکن ملی الزاماً از پشت ویترین انتخاب نمی‌شود! در بحثی بالاتر از فهرست انتخابی تیم‌ملی و در اردویی کوچک، که نه مسابقه مهمی پیش رو دارد و نه تورنمنتی، بحث اعتماد فنی به سرمربی و احترام به سلیقه او اولویت اصلی است. ویلموتس در حال تجربه نخستین برخوردهای رو در رو با فوتبال ما است، پس باید مجال کافی داشته باشد تا در شرایطی آزادانه و بدون دغدغه، با سلیقه و به سبک خودش به شناخت کاملی از فوتبال ما برسد. برگردیم به ۲۰۱۶، وقتی که ویلموتس فهرست تیم بلژیک را برای جام‌ ملت‌ها اعلام کرد. برای انتخاب‌هایش تیتر زدند: «او با آتش بازی می‌کند!» حالا و در تابستان داغ تهران، وقتی که لیگ‌برتر تعطیل است و تیم‌ملی و سرمربی‌اش در مراحل آغازین برای شناخت متقابل از یکدیگر‌اند؛ چرا ویلموتس با آتش بازی نکند؟

captcha
تازه ها
بیشتر