فوتبال ایران / شناسه خبر: 100158 / تاریخ انتشار : 1398/4/18 01:17
|

فهرستی برای ۲۰۲۲ با چند ابهام

آیا این لیست، محصول اعتماد ویلموتس به دستیاران ایرانی‌‌اش وحید هاشمیان و علیرضا امامی‌فر است یا اینکه دایره اعتمادش را فراتر برده و از دیگرانی نیز سفارش گرفته است؟

فهرستی برای 2022 با چند ابهام

علی مغانی - کم نبودند آنهایی که صبح دوشنبه با دیدن فهرست جدید مارک ویلموتس، شگفت‌زده شدند و از خودشان پرسیدند: «آیا واقعاً این فهرست تیم ملی است؟» نه! این تیم ملی ایران نیست.
فهرست 23 نفره‌ای که ویلموتس اعلام کرده، متشکل از بازیکنانی است که شاید در نهایت سه، چهار نفر آنها به فهرست نهایی تیم ملی ایران راه پیدا کنند. اگر امروز را ملاک قرار دهیم، بعضی از این بازیکنان حتی شانس آن را ندارند که عضو
تیم ملی ب ایران باشند اما بیایید به سال 2022 برویم.
به جایی که احتمالاً یکی از 32 تیم مرحله نهایی جام جهانی هستیم. در «قطر 2022» از تیمی که در مرحله مقدماتی و نهایی جام جهانی 2018 بازی کرده، مسعود شجاعی و پژمان منتظری 38 ساله، اشکان دژاگه 36 ساله، وحید امیری و امید ابراهیمی و وریا غفوری 34 ساله خواهند بود. حتی رامین رضاییان، کریم انصاری‌فر و احسان حاجی‌صفی هم در مرز 32 سالگی، احتمالاً به روزهای پایانی بازی‌های ملی خود نزدیک شده‌اند.
در واقع اگر ملاک ارزیابی، تیم ملی در جام جهانی 2018 و جام ملت‌های 2019 باشد، نیمی از نفرات اصلی در جام جهانی بعدی در دسترس نیستند و این یکی از بزرگترین چالش‌های مارک ویلموتس در رقابت‌های رسمی پیش رو است.
تیمی که پنج، شش سال با چند تغییر جزیی و تدریجی در کنار هم بازی کرده، حالا باید به سرعت بازسازی شود و در همه خطوط تغییر کند.
با این توجیه، ویلموتس در این اردوی کوتاه مدت تمام نفراتی که در دو بازی دوستانه مقابل سوریه و کره جنوبی را در اختیار داشته کنار گذاشته و سراغ بازیکنانی رفته که تا جام جهانی 2022 همچنان کمتر از 30 سال داشته باشند. به همین دلیل است که عزت پورقاز، شجاع خلیل‌زاده، محمدرضا حسینی، یونس شاکری، امین قاسمی‌نژاد، حسن بیت‌سعید و... که همگی در مرز 30 سال یا بالاتر هستند، در فهرست نفرات منتخب ویلموتس جایی ندارند.
اما این فهرست 23 نفره، ابهاماتی نیز برای اهالی رسانه به همراه داشته. از این جمع، چند بازیکن مثل رشید مظاهری، محمد انصاری، سعید آقایی، احمد عبدالله‌زاده و علی کریمی در زمان کارلوس کی‌روش هم به تیم ملی دعوت شده بودند و طبیعی است که در این اردو حضور داشته باشند.
برخی دیگر مثل محمد نادری، دانیال اسماعیلی‌فر، ایمان سلیمی، سیاوش یزدانی و رضا اسدی هم فصل موفقی در لیگ پشت سر گذاشته‌اند اما احمد گوهری دروازه‌بان ذخیره فصل پیش پارس جنوبی جم، سعید واسعی از پیکان و سه بازیکن از لیگ آزادگان، با هیچ متر و معیاری در این محدوده انتخاب نمی‌گنجند.
اینکه یک مربی، بازیکنی از سطح دوم لیگ را به تیم ملی دعوت کند، به خودی خود اتفاق بی‌سابقه‌ای نیست.
بابی رابسون مربی فقید انگلیس در جام جهانی 1990، «استیو بول» مهاجم ولورهمپتون را که در لیگ دسته دوم بازی می‌کرد، به ایتالیا برد و به او بازی هم داد اما ابهام اصلی اینجاست که مارک ویلموتس در شش هفته‌ای که مربی تیم ملی شده، قاعدتاً فرصت نداشته بازی‌های گل‌گهر سیرجان و ملوان انزلی را در لیگ آزادگان تماشا کند.
آیا این لیست، محصول اعتماد ویلموتس به دستیاران ایرانی‌‌اش وحید هاشمیان و علیرضا امامی‌فر است یا اینکه دایره اعتمادش را فراتر برده و از دیگرانی نیز سفارش گرفته است؟ این پرسشی است که احتمالاً در روزهای آینده بیشتر از ویلموتس پرسیده خواهد شد.

captcha
تازه ها
بیشتر