فوتبال ایران / شناسه خبر: 100157 / تاریخ انتشار : 1398/4/18 00:48
|

ویلموتس گرفتار بحران اعتماد

می‌گویند مربی بلژیکی علاقه زیادی به پیراهن سفید دارد، ولی شاید مجبور شود برای بقا در این فوتبال لباس رزم بپوشد.

ویلموتس گرفتار بحران اعتماد

آرمن ساروخانیان - فهرست جدید ویلموتس برای اردوی سه روزه‌ای که قرار است هفته آینده برگزار شود با واکنش‌های منفی زیادی روبه‌رو شده. گروهی نفرات این فهرست را زیر سوال برده‌اند و گروهی دیگر معتقدند که مطرح شدن نام‌ این بازیکنان در فصل نقل و انتقالات می‌تواند روی قیمت‌شان تأثیر بگذارد و در نهایت به کام دلالان شود. چرا یک مینی‌کمپ که اتفاقی مرسوم است باید با این هجمه‌ها روبه‌رو شود و رسانه‌ها و کارشناسان علیه سرمربی تیم ملی گارد بگیرند؟ بیایید این ماجرا را از چند زاویه بررسی کنیم تا ببینیم مشکل کجاست.
اگر با عینک ویلموتس به ماجرا نگاه کنیم، برگزاری این اردو یک کار روتین است که هر کسی در مقام سرمربی تیم ملی ممکن بود سراغش برود. مربی بلژیکی برای دو بازی تدارکاتی با سوریه و کره جنوبی تقریبا فهرست جام ملت‌ها را دعوت کرد، ولی در این اردوی فشرده می‌خواهد چند بازیکن جدید را ببیند و با آنها کار کند.
او تازه هدایت تیم ملی را به عهده گرفته و شناخت کافی از فوتبال ایران ندارد. هنوز مسابقاتی برگزار نشده که او بازیکنان را ببیند و با سلیقه خودش انتخاب کند، پس این فهرست را هم احتمالا ویلموتس ننوشته.
برای این تیم می‌توان اسم تیم «ب» یا هر نام دیگری انتخاب کرد، ولی قطعا این تیم، تیم ملی نیست. از نگاه ویلموتس این بازیکنان ممکن است ظرفیت بازی برای تیم ملی را داشته باشند و حتی اگر بتواند دو نفر را از این فهرست به فهرست اصلی اضافه کند، هدفش تأمین شده است.
ممکن است ویلموتس در ادامه راه هم تصمیم به برگزاری اردوهای مشابهی بگیرد، ولی قطعا انتخاب‌هایش شخصی‌تر و هدفمندتر خواهد بود، چرا که به شناخت دقیق‌تری می‌رسد.
در خبری که سایت فدراسیون فوتبال منتشر کرده، توضیح زیادی دیده نمی‌شود و علاوه بر فهرست تنها به این نکته اشاره شده که این اردو برای جلوگیری از اخلال در آماده‌سازی باشگاه‌ها به جای یازده روز در سه روز برگزار می‌شود.
فدراسیون می‌توانست با اطلاع‌رسانی دقیق‌تر جلوی این شائبه‌ها را بگیرد، ولی تنها به انتشار این خبر کوتاه بسنده کرده و رسانه‌ها و مردم را با انبوهی از سوالات به حال خودشان گذاشته.
یک مصاحبه کوتاه ویدئویی یا مکتوب از ویلموتس می‌توانست به این شبهات پاسخ دهد. او پس از ورود به تهران درباره این اردو توضیح خواهد داد، ولی همین تأخیر چند روزه کافی است تا فضای منفی اطراف تیم ملی شکل بگیرد. پوشش خبری فدراسیون درباره این اردو کامل نبوده، ولی باز هم این هجمه‌ها برای یک اردوی سه روزه طبیعی نیست.
اکثر دیدگاه‌ها درباره این اردو به وجه منفی ماجرا اشاره دارد. یک برداشت فرامتنی که اهمیت سوءاستفاده‌های فرضی و احتمالی را مهم‌تر از خود اردو می‌داند و ترجیح داده آن را درشت کند. این واکنش‌ها در دوره مربیگری کی‌روش که مخالفان زیادی داشت قابل درک بود، ولی ویلموتس در شروع راه است و هنوز هیچ جبهه مخالفی مقابلش نمی‌بیند. با این حال مربی بلژیکی هم اسیر جو بی‌اعتمادی شده که این روزها تمام شئونات زندگی‌مان را فرا گرفته و هیچ ماجرایی از سوء‌ظن‌ها در امان نیست. انگار هر حرکت و تصمیمی در بطن خود یک توطئه پنهان دارد که قرار است به گروهی ضربه بزند یا جمعی از آن سود ببرند؛ هر پروژه‌ای می‌خواهد در خدمت یک نفع غیراخلاقی یا احیانا غیرقانونی باشد!
اخبار منفی که کم و بیش این روزها زیاد می‌شنویم در این تغییر نگاه و بحران اعتماد بی‌تأثیر نیست، ولی نمی‌توان هر فعالیتی را به خاطر این بدبینی‌ها تعطیل کرد. می‌توان از ویلموتس خواست که اردوی تیرماه را به خاطر همزمانی با فصل نقل و انتقالات لغو و بررسی این بازیکنان را به زمان دیگری موکول کند؟ سرمربی تیم ملی که با دستمزد نسبتا بالایی استخدام شده و تیمش را برای مقدماتی جام جهانی در شهریور ماه آماده می‌کند، نباید دست روی دست بگذارد و فعالیتش تحت تأثیر شایعات و نگاه‌های منفی باشد؟
فوتبال ایران آنقدر جنجال و حاشیه دارد که هیچ پروژه‌ای از آن در امان نیست. هر کسی که خارج از سیستم وارد می‌شود هم گریزی از این ماجراها ندارد. ویلموتس با لبخند و نگاه مثبت وارد فوتبال ایران شده، ولی ظاهرا باید خودش را برای سنگ‌پرانی‌ها آماده کند. می‌گویند مربی بلژیکی علاقه زیادی به پیراهن سفید دارد، ولی شاید مجبور شود برای بقا در این فوتبال لباس رزم بپوشد.

captcha
تازه ها
بیشتر