فوتبال ایران / شناسه خبر: 100141 / تاریخ انتشار : 1398/4/17 18:18
|
هیأت رییسه مسوول بررسی پرونده شد

شرایط ارجاع پرونده جام حذفی به کمیته انضباطی

هیأت رییسه فدراسیون فوتبال قرار است در جلسه این هفته، حکم کمیته اخلاق را مورد بررسی قرار دهند.

شرایط ارجاع پرونده جام حذفی به کمیته انضباطی

بعد از صدور حکم کمیته اخلاق، سردرگمی و ابهام به وجود آمده بر سر این موضوع است که کمیته اخلاق صلاحیت ورود به این پرونده را داشته یا نه؟ عده‌ای کمیته انضباطی را برای رسیدگی به این پرونده دارای صلاحیت می‌دانند و عده‌ای دیگر معتقدند که نه کمیته اخلاق و نه کمیته انضباطی صلاحیت ورود به این پرونده را ندارند. چرا که این دو کمیته ابزارهای فدراسیون فوتبال برای برگزاری هرچه بهتر مسابقات فوتبال هستند و رسیدگی به مسائل مربوط به اعضای هیأت رییسه و دیگر مسوولان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، در حوزه اختیارات ارکان قضایی فدراسیون فوتبال نیست و هیأت رییسه باید به این موضوع ورود کند.

این مورد اخیر در واقع همان چیزی است که مهدی تاج و دیگر اعضای هیأت رییسه می‌خواهند و ترجیح می‌دهند براساس همین نظر پیش بروند و خودشان درباره بهاروند، فتاحی و طالقانی تصمیم بگیرند، نه کمیته اخلاق و انضباطی!

به همین خاطر گفته می‌شود هیأت رییسه فدراسیون فوتبال قرار است در جلسه این هفته، حکم کمیته اخلاق را مورد بررسی قرار دهند و این‌طور که از شواهد امر پیداست قرار است تصمیم‌های مهمی در همین رابطه گرفته شود.

این‌طور که شنیده می‌شود بهاروند و طالقانی به عنوان دو عضو هیأت رییسه فدراسیون فوتبال قرار است ضمن اعلام این موضوع که کمیته اخلاق صلاحیت بررسی این پرونده را نداشته، درخواست دهند تا رای صادره از سوی کمیته اخلاق نقض شود و پرونده مجددا از سوی کمیته انضباطی بررسی شود.

کمیته استیناف اما معتقد است که این موضوع امکان ندارد. مهدی دادرس، عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال درباره ارجاع پرونده به کمیته انضباطی را منوط به بررسی اعتراض‌های مطرح شده در استیناف می‌داند: « آئین نامه می‌گوید که اگر کمیته اخلاق حکمی صادر می‌کند، این حکم لازم‌الاجرا است، این را من نمی‌گویم و آئین نامه می‌گوید. این حکم از سوی کمیته اخلاق صادر شده و طبق آئین نامه وجاهت قانونی دارد اما زمانی اجرایی می‌شود که توسط فدراسیون فوتبال و دبیرکل ابلاغ شود. تشخیص اینکه کمیته اخلاق صلاحیت رسیدگی به احکامی که صادر کرده را دارد یا خیر بر عهده ما نیست، مگر آنکه برای این موضوع به کمیته استیناف شکایت شود و پروند به دست ما برسد.»

مهدی تاج که در زمان برگزاری فینال جام حذفی در ایران نبود در بازگشت به کشور و در کنفرانس خبری گفته بود امنیت در استادیوم ها برعهده سازمان لیگ برتر و فدراسیون فوتبال نیست و به نوعی با این مصاحبه فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ برتر را از اتفاقات رخ داده در استادیوم شهدای فولاد تبرئه کرد. با این حال کمیته اخلاق این پرونده را مورد بررسی قرار داد و رییس سازمان لیگ برتر را 5 سال از انجام هر گونه فعالیت فوتبالی محروم کرد و این رای نشان می دهد بر خلاف دیدگاه مهدی تاج، مرتضی تورک سازمان لیگ را مقصر اصلی اتفاقات رخ داده در اهواز می داند.

کاظم طالقانی یکی از اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال ساعاتی قبل در مصاحبه ای که با فارس داشت به طور تلویحی به این موضوع اشاره کرد و گفت:« با توجه به اینکه اتفاق صورت گرفته در چارچوب زمین بوده این مسئله به کمیته اخلاق مربوط نمی‌شود و بحث تاخیر در مسابقه از مواردی است که کمیته انضباطی باید به آن رسیدگی کند. متاسفانه کمیته اخلاق به این موضوع ورود کرده، با وجود اینکه رئیس فدراسیون فوتبال هم در این مسئله تاکید کرده این موضوع در حیطه آنها نیست. به غیر از این، ابلاغ‌هایی که آنها مدعی هستند از راه قانونی به دست ما نرسیده و هیچ گونه ابلاغی به ما نشده است. حکم صادره خلاف ضوابط و مقررات فدراسیون است که این مسئله را پیگیری خواهیم کرد.»

با همه این تفاسیر آخرین اظهارنظر رسمی فدراسیون فوتبال درباره این اتفاقات، مربوط می‌شود به نقل  قولی از امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون فوتبال که روی خروجی سایت فدراسیون قرار گرفته است. علوی در این رابطه می‌گوید: « کمیته محترم اخلاق با توجه به رویدادهای مسابقه فینال جام حذفی اقدام به صدور رای کرده است که افراد ذیربط در رای به صلاحیت کمیته اخلاق در خصوص رسیدگی به این موضوع اعتراض کرده اند و طبق روال موجود این موضوع در کمیته استیناف مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

سرنوشت نهایی این پرونده بی‌شک به تصمیم‌هایی وابسته است که در جلسه پیش روی هیأت رییسه گرفته شود.

 

 

 

670 – 2

 

captcha
تازه ها
بیشتر