فوتبال ایران / شناسه خبر: 100138 / تاریخ انتشار : 1398/4/17 17:12
|
دفاع رییس سابق کمیته اخلاق از احکام فینال جام حذفی:

کمیته اخلاق با حکم خود از فوتبال حفاظت کرد

علی‌اکبر محمدزاده، رییس سابق کمیته اخلاق، در دفاع از احکام اخیر این کمیته می‌گوید: «هر آنچه که بتواند به پیکره فوتبال و حیثیت فوتبال لطمه وارد کند، کمیته اخلاق صلاحیت رسیدگی به آن را خواهد داشت.»

دفاع رییس سابق کمیته اخلاق از احکام فینال جام حذفی

با اینکه برخی حقوق‌دان‌ها در حمایت از محکومان پرونده فینال جام حذفی، کمیته اخلاق را فاقد صلاحیت لازم برای ورود به این پرونده دانسته‌اند اما علی‌اکبر محمدزاده، رییس سابق کمیته اخلاق به حمایت از احکام تورک برخاسته و پیش از هرچیز به اهمیت استقلال ارکان قضایی فدراسیون فوتبال و تمکین از آرای آن‌ها تأکید می کند. او معتقد است که اگر اعتراضی به این رأی وجود دارد باید در مراجع بالاتر مورد بررسی قرار بگیرد.

او درباره زیر سوال بردن صلاحیت کمیته اخلاق در رسیدگی به اتفاقات فینال جام حذفی می‌گوید: « در خصوص صلاحیت باید عرض کنم که قانون یک خط کشی را جهت تفکیک کمیته اخلاق و کمیته انضباطی فوتبال ترسیم کرده است. یعنی اعلام کرده صلاحیت کمیته انضباطی عبارت است از آنچه که در مستطیل سبز و در زمین فوتبال در طول مسابقه یعنی ۹۰ دقیقه و وقت اضافه رخ می‌دهد. این مربوط به کمیته انضباطی است. حال اگر در حین مسابقه و یا مقداری قبل و بعد از پایان مسابقه اتفاقی بیافتد، عرفا حین مسابقه تلقی می‌کنند ولی اگر اتفاقی چند ساعت قبل و یا چند ساعت بعد از بازی، هم به لحاظ این‌که یک سبقه قبلی داشته است و با یک فکر و اندیشه‌ای از قبل احتمالاً تدارک دیده شده باشد، این مطابق آئین‌نامه و قوانین در صلاحیت کمیته اخلاق خواهد بود چرا که هر آنچه که بتواند به پیکره فوتبال و حیثیت فوتبال لطمه وارد کند، کمیته اخلاق صلاحیت و شایستگی رسیدگی به آن را برای حفاظت از خود فوتبال خواهد داشت.»

رئیس سابق کمیته اخلاق درباره غیبت بهاروند و طالقانی در جلسات کمیته اخلاق و تأثیر این موضوع در اتخاذ مجازات و احکام شدید برای این دو نفر، تأکید می‌کند: «کمیته اخلاق باید صرفاً بر اساس اسناد و مدارک رأی خود را صادر کند. معمولاً در رأی‌هایی که در غیاب فرد دعوت‌شده صادر می‌شود، بالاترین مجازات را تعیین می‌کنند. چرا که فرد هیچ‌گونه دفاعی از خودش نکرده است. معمولاً تقلیل یا تخفیف مجازات به خاطر دفاع فرد است. چون دفاعی نکرده‌اند، احتمالاً بالاترین حق مجازات برای آنها تعیین شده است. ولی آنها می‌توانند با اعتراض در کمیته استیناف به دو خواسته برسند.»

او درباره وظایف کمیته استیناف در رسیدگی به پرونده بعد از درخواست تجدیدنظر، توضیح می‌دهد: « صلاحیت و رسیدگی به ماهیت پرونده وظیفه کمیته استیناف است. کمیته استیناف بعد از اعتراض بهاروند و طالقانی، ابتدا باید در خصوص صلاحیت کمیته اخلاق اظهارنظر کند. اگر به این نتیجه رسید که صلاحیت ندارد، پرونده برای رسیدگی مجدد به کمیته انضباطی ارجاع می‌شود. ولی اگر صلاحیت کمیته اخلاق را وارد دانست، وارد رسیدگی به ماهیت پرونده می‌شود.»

 

 

 

2 - 400

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر