فوتبال ایران / شناسه خبر: 100101 / تاریخ انتشار : 1398/4/16 16:47
|
واکنش محکومان پرونده فینال جام حذفی به احکام جنجالی

محرومیت به کدام جرم؟

کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال حکم متهمان اتفاقات فینال جام حذفی را صادر کرده است. محکومان این پرونده محرومیت‌های سنگین این چنینی را حق خود نمی‌دانند.

واکنش محکومان پرونده فینال جام حذفی به حکم جنجالی

حکم کمیته اخلاق درباره اتفاقات فینال جام حذفی، بالاخره اعلام شد اما نه از کانال رسمی فدراسیون فوتبال که از همان کانالی که کمیته اخلاق حکم محرومیت کفاشیان و ترابیان را پیش از این اعلام کرده بود. به صورت خود مختار و از طریق رسانه‌ها! حالا گرچه فدراسیون فوتبال اعلام کرده که این حکم وجاهت قانونی ندارد و هنوز به دست محکومان پرونده نرسیده است اما به هرحال آثار حکم اولیه و محرومیت‌هایی که برای عوامل فوتبال در نظر گرفته شده است تا مدت‌ها باقی خواهد ماند. به خصوص حالا که کمیته اخلاق با این رویه از نظر بسیاری از اهالی فوتبال در جایگاه حق قرار گرفته و مقابل مصونیت مدیران فوتبالی از برخی احکام قد علم کرده است. در چنین شرایطی بعید است حتی در صورت تغییر احکام، آثار آن به سرعت از بین برود. همین موضوع واکنش محکومان پرونده را در پی داشته است. آن‌ها محرومیت‌های سنگین این چنینی را حق خود نمی‌دانند. مدیران فدراسیون معتقدند محکومیت تأخیر در برگزاری مسابقه در نهایت جریمه نقدی است و مدیرعامل و مالک باشگاه داماش هم از اینکه در این پرونده محکوم شده‌اند متعجب‌اند

 

بهاروند: تأخیر در برگزاری مسابقه 5 سال محرومیت دارد؟

حیدر بهاروند، به عنوان رییس سازمان لیگ، همان شب برگزاری فینال جام حذفی به همراه سعید فتاحی از فعالیت‌های فوتبالی محروم شد. او کوچکترین توجهی به احضاریه کمیته اخلاق نداشت و در جلسات این کمیته حاضر نشد. حالا هم بعد از صدور حکم محرومیت 5 ساله‌اش، در سازمان لیگ حاضر شده است و ادعا می‌کند که این رأی وجاهت قانونی ندارد.

بهاروند در واکنش به رأی صادر شده، می‌گوید: «در حال حاضر در محل کارم هستم و رایی که صادر شده برای خودشان است، این رای وجاهت قانونی ندارد و اجرایی هم نخواهد شد.»

او در ادامه صحبت‌هایش به آیین‌نامه فیفا اشاره می‌کند: «سوال من این است که جرم من چیست که باید 5 سال محروم شوم؟ به خاطر تأخیر در برگزاری یک بازی فوتبال؟ این افراد اصلا مسلط به قوانین نیستند و با آئین‌نامه فیفا و AFC آشنایی ندارند. در تمامی قوانین و آیین نامه‌ها آمده است که اگر در یک دیدار تاخیری صورت بگیرد عوامل آن فقط و فقط جریمه می‌شوند.»

رئیس سازمان لیگ همچنین تأکید می‌کند: «دوباره سوال می‌پرسم آیا تاخیر در برگزاری یک مسابقات 5 سال محرومیت دارد؟ اگر اینگونه است در تمامی مسابقاتی که با تاخیر برگزار شده باید این جریمه‌ها اعمال می‌شد. آیا افرادی که قبلا مسابقات را با تاخیر برگزار کردند محروم شده‌اند؟ همانطور که گفتم این افراد هیچ تسلطی به قوانین فیفا و ای اف سی ندارند.»

بهاروند به پرونده‌های فسادی اشاره می‌کند: «کمیته اخلاق به جای صدور اینگونه رأی‌ها بگوید چرا آرای 3 پرونده فسادی که در اختیار آنها است را صادر نمی‌کنند؟ آنها توضیح بدهند چرا رای آنها را اعلام نمی‌کنند؟ من به زودی تمام حرف‌هایم را در مورد آقایان به فوتبالی‌ها خواهم زد.»

 

 

طالقانی: این حکم براساس قانون است اما نمی‌دانم مبنایش چیست!

کاظم طالقانی، عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال و رییس هیأت فوتبال استان خوزستان، یکی از متهمان پرونده بی‌نظمی‌های فینال جام حذفی بود که البته با حکمی سبک‌تر به جریمه مالی محکوم شده است. او اما درباره محرومیت 5 ساله رییس سازمان لیگ و محرومیت 2 ساله سعید فتاحی می‌گوید: «هنوز رای کمیته اخلاق به ما ابلاغ نشده است. حکمی که این کمیته صادر کرده الآن در کمیته استیناف است و باید این رای در استیناف هم بررسی شود.»

او صدور این رأی از کانالی جز فدراسیون فوتبال را تخلف کمیته اخلاق می‌داند: «تخلف کمیته اخلاق در انتشار این حکم مشخص است که فدراسیون فوتبال آن را بررسی خواهد کرد. نمی‌دانم بر چه اساسی این حکم را صادر کرده‌اند. اگر قرار باشد برای یک تاخیر در فینال جام حذفی ۵ سال محرومیت صادر شود، احتمالاً برای مسابقات مهم‌تر، این محرومیت بیشتر است.»

طالقانی البته برخلاف بهاروند، قانونی بودن این حکم را تأیید می‌کند: « این حکم بر اساس قانون بوده و در قانون پیش‌بینی شده اما باید دید برای خلاف‌هایی مثل تبانی چه حکمی می‌دهند؟ نمی‌دانم مبنای این حکم چیست.»

طالقانی درباره اعتراض بهاروند به کمیته اخلاق مبنی بر تعلل در دادن رای سه پرونده فساد که در این کمیته مفتوح است، می‌گوید: «این هم حرفی است! اگر مواردی بوده که کمیته اخلاق باید بررسی می‌کرده و تخلف مشخص بوده است و مدارک معینی وجود داشته اما تا به حال تعلل کرده است و بررسی نکرده یا نشر نداده باید پاسخگو باشد.»

عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال درباره محرومیت‌های کفاشیان و ترابیان هم توضیح می‌دهد: «رای این دو نیز هنوز قطعی نشده و در کمیته استیناف، باز است. کفاشیان آدم سالم، متدین، کاری و باخدایی است. من ترابیان را خیلی نمی‌شناسم اما از زحمت‌کشان فوتبال است.»

 

 

مالک داماش گیلان: بعید می‌دانم این حکم برای ما داده شده باشد

اسماعیل حاجی‌پور، مالک باشگاه داماش گیلان یکی از محکومان پرونده فینال جام حذفی است که بنا بر حکم صادر شده 6 ماه از کلیه فعالیت‌های فوتبالی محروم شده است. او کسی است که در کنار مدیرعامل باشگاه بعد از اینکه مطلع شد هواداران داماش پشت در مانده‌اند، اجازه نداد بازیکنان بازی کنند. او از ورود تیم داماش به زمین جلوگیری کرد تا تماشاگران تیمش وارد ورزشگاه شدند.

حاجی‌پور هنوز حکم را دریافت نکرده اما براساس آنچه در رسانه‌ها خوانده، درباره این حکم می‌گوید: « برای من این حکم جای تعجب دارد. من که از حق تیم و هواداران دفاع کردم. در فینال جام حذفی ۵۰ درصد از جایگاه برای ما بود اما من گفتم که کمتر از این برای هواداران ما در نظر گرفته شود. همین جوانان ما برای احقاق حقشان شهید شدند اما حالا من حرف حق بزنم و من را محکوم کنند. خیلی جالب است!»

حاجی‌پور تأکید می‌کند: «تا موقعی که حکم را به من ابلاغ نکنند، اظهار نظر بی‌فایده است. اگر حکم به دست ما برسد آن وقت است که پیگیری‌های لازم را انجام دهیم و من در آن موقع حرف‌های زیادی دارم.»

او همچنین می‌گوید: «بعید می‌دانم که این حکم برای ما داده شده باشد و اگر واقعیت داشته باشد، واقعاً جای تعجب دارد. شاید من یک کاری کردم که خودم نمی‌دانم چون من هر کاری کردم در چارچوب قانون و برای دفاع از حقوق خودم بوده است. اگر این حکم به ما ابلاغ شود و ما محکوم شده باشیم، قطعاً یک کنفرانس خبری خواهیم گذاشت و صحبت خواهیم کرد. مطالب بسیار زیاد است که در آنجا همه را خواهم گفت.»

 

 

مدیرعامل داماش گیلان: دفاع از حق، محکومیت دارد؟

رأی کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال مبنی بر اتفاقات فینال جام حذفی صادر شد و در این حکم مهدی الطافی، مدیرعامل و اسماعیل حاجی پور، مالک باشگاه داماش گیلان به شش ماه محرومیت از تمامی فعالیت‌های فوتبالی و پرداخت جریمه نقدی محکوم شدند.

حکمی که گرچه هنوز به محکومان پرونده ابلاغ نشده است اما در رسانه‌ها منتشر شده و بیشتر از بهاروند، طالقانی و فتاحی، درباره مالک و مدیرعامل داماش گیلان تعجب برانگیز است. آن‌ها که نسبت به بی‌نظمی‌های رخ داده در اسکان تماشاگران خود در ورزشگاه فولاد معترض شده بودند و حاضر نمی‌شدند تا پیش از اسکان هواداران خود بازی کنند، حالا به شش ماه محرومیت از فعالیت‌های فوتبالی محکوم شده‌اند.

مهدی الطافی مدیرعامل باشگاه داماش گیلان، در واکنش به حکم کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال می‌گوید: «این حکم هنوز به دست ما نرسیده است و این حکم را از رسانه‌ها دیده‌ایم. اگر غیر از این اتفاق می‌افتاد و به این شکل محکوم نمی‌شدیم باید تعجب و شک می‌کردیم و غیر از این حکم را انتظار نداشتیم.»

او در کنایه به آنچه موجب محرومیت داماشی‌ها در این پرونده شده است، این‌طور توضیح می‌دهد: «خودمان نمی‌دانیم چرا محکوم شدیم. اگر دفاع از حق، محکومیت دارد، شاید قانونی است که من در جریان نیستم. من و آقای حاجی‌پور ماندیم که در آنجا چه گناهی کردیم که محکوم شدیم اما به هر جهت زمانی که این حکم به دست ما برسد، از طریق کمیته استیناف اقدام خواهیم کرد.»

 

 

 

2

 

captcha
تازه ها
بیشتر