فوتبال ایران / شناسه خبر: 100097 / تاریخ انتشار : 1398/4/16 11:55
|
گفت‌وگو با خبرنگار ایرانی‌الاصل فدراسیون جهانی فوتبال

مونا یگانگی: به ایرانی بودنم افتخار می‌کنم

در گفت‌و‌گوی شکوفه موسوی با مونا یگانگی: برگزاری یک رویداد ورزشی، مردم را از سراسر دنیا دور هم جمع می‌کند و من هم به‌عنوان یک خبرنگار این فرصت را دارم که در تاریخ ورزشی کشورها شرکت کنم.

شکوفه موسوی / برگزاری بازی‌های جام‌جهانی زنان در این دوره با تفاوت‌های محسوس کیفی و کمی همراه بود. یکی از اقدامات مهم فیفا که در ادامه و با الگوبرداری از جام‌جهانی 2018 روسیه انجام شد، به کار گرفتن خبرنگاران اختصاصی در کنار هر تیم بود که در هر بازی با ارائه گزارش، مصاحبه و خبرهای گوناگون ایفای نقش می‌کردند و سهم زیادی در گسترش انتشار اخبار تیم‌های حاضر در جام‌جهانی داشتند. در میان ده‌ها خبرنگار مرد و زن حاضر در این دوره از مسابقات اسم یک دختر ایرانی‌الاصل به نام مونا یگانگی به چشم می‌خورد که پیش از آغاز مسابقات، سایت فیفا در مقاله‌ای به معرفی وی پرداخته و در جریان بازی‌ها به‌عنوان خبرنگار تیم ملی فوتبال کانادا مشغول به فعالیت بود. مونا 31 سال سن دارد، از 9سالگی همراه خانواده‌اش از تهران به کانادا مهاجرت کرده و ساکن شهر تورنتو است. فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی بالینی در مقطع فوق‌لیسانس است که به‌دلیل علاقه به روزنامه‌نگاری، تحصیلاتش را در رشته روزنامه‌نگاری ادامه داده است. در ادامه گفت‌وگویی با این خبرنگار موفق ایرانی که در بخش‌های اجرایی مسابقات مختلف همکاری داشته و سابقه فعالیت با فیفا در جام‌جهانی 2018 مردان و 2019 زنان و حضور در تورنمنت‌هایی همچون المپیک 2016 ریو را دارد می‌خوانید.

چه دلیلی باعث شد به کار در حوزه ورزش و رسانه‌های ورزشی روی آورید؟

 علاقه زیادی به ورزش داشتم. ورزش در سلامت جسم و روح انسان‌ها اثرات بزرگی دارد و همین بااهمیتش می‌کند. از دیگر ویژگی‌های مهم ورزش که منحصر به فرد است می‌توان به اثرگذاری آن بر توده مردم اشاره کرد. برگزاری یک رویداد ورزشی، مردم را از سراسر دنیا دور هم جمع می‌کند و من هم به‌عنوان یک خبرنگار این فرصت را دارم که در تاریخ ورزشی کشورها شرکت کنم و نقشی برای دعوت نسل جوان به یک زندگی فعال و سالم داشته باشم.

به‌عنوان یک دختر خبرنگار و فعال رسانه چه موانعی بر سر راهت داشته‌ای و چالش‌هایت چه بوده است؟

 با توجه به فعالیت بیشتر آقایان در دنیای ورزش، طبیعتا زنان باید برای حضور تلاش بیشتری داشته باشند. ولی معتقدم این مساله در حال تغییر است و صرف‌نظر از جنسیت، اکنون زنان هم می‌توانند در عناوین مختلف شغلی ایفای نقش کنند. خوشبختانه شرایط فعالیت زنان در سال‌های گذشته رشد قابل توجهی داشته و امروز مرزهای جنسیتی کمرنگ‌تر شده و در بسیاری از بخش‌ها از بین رفته است.

فوتبال زنان را از چه زمانی دنبال کرده‌ای و از دید شما در این سال‌ها چه تغییراتی داشته است؟

 من تجربه حضور در جام‌جهانی مردان و زنان را دارم. در مقایسه این دو رویداد می‌توانم بگویم مردان مدت بیشتری است که جام‌جهانی و فوتبال حرفه‌ای دارند پس طبیعی است چند دهه جلوتر باشندفق اما خوشبختانه تلاش و روند حرکتی زنان بسیار سریع بوده است. از جام‌جهانی 2015 در کانادا همه‌چیز وارد مسیر جدیدی شده است. در این دوره از مسابقات هم همه‌چیز حرفه‌ای‌تر شده بود. تفاوت کار در تیم‌هایی مثل انگلیس و آمریکا که سرمایه‌گذاری بیشتری کرده بودند کاملا محسوس بود. امیدوارم این نگرش در چهار سال پیش رو با فراوانی بیشتری شکل بگیرد و شاهد درخشش تیم‌های بیشتر و حضور قدرتمندتر فوتبال زنان در سطح جام‌جهانی باشیم.

روند انتخاب شما برای حضور در جام‌جهانی فوتبال زنان فرانسه چگونه بود؟

 علاوه بر حضورم در ۱۶ بازی جهانی و المپیک‌های زمستانی و تابستانی، با توجه به تجربیاتی که داشتم، سال گذشته در جام‌جهانی مردان در روسیه فعالیت کردم. خوشحالم که با توجه به تجربه و همکاری‌های قبلی‌ام به‌عنوان نخستین زن با اصلیت ایرانی در فیفا حضور دارم که بدیهی است برای من مسوولیت‌هایی را نیز دربر خواهد داشت.

حضور در این مسابقات برایت چه تجربیاتی به همراه داشت؟

 تجربیات گرانبهایی کسب کردم. رسانه‌ها با سرعت در حال پیشرفت هستند. فشار کار و مسوولیت در این مسابقات بسیار زیاد بود اما از طرفی کار با مردم و خبرنگارانی از نقاط مختلف جهان در یک زمان، تجربیات و دانش بیشتری را برایم به ارمغان آورد که نه‌تنها باعث رشد من در دنیای شغلی‌ام، بلکه در زندگی شخصی‌ام بود.

نگاه فیفا در گسترش فوتبال زنان چگونه است؟

 فیفا سعی دارد با ارائه برنامه‌ها و امکانات بیشتر باعث رشد سریع‌تر فوتبال زنان در سطح دنیا باشد. تا امروز هم در این تلاش‌ها موفق بوده. همانطور که شاهد بودیم در این دوره از جام‌جهانی زنان همه‌چیز از نظر کمی و کیفی متحول شده بود و این نوید روزهای بهتر در آینده
را می‌دهد.

آیا در جاهایی که با نام کانادا فعالیت کرده‌ای، ایرانی بودنت خاطره یا موقعیت خاصی برایت به‌وجود آورده؟ اصلا در این‌باره حرف زده‌ای یا کسی نمی‌داند اصلیتی ایرانی داری؟

 من از صمیم قلب به ایرانی بودنم افتخار می‌کنم و همواره به‌عنوان یک کانادایی با اصلیت ایرانی مطرح بوده‌ام. بدیهی است در موقعیت‌های مختلف از توانایی صحبت به زبان فارسی استفاده کرده‌ام. به‌عنوان مثال در گروه استقبال‌کننده از تیم ایران در المپیک زمستانی۲۰۱۰ ونکوور کانادا فعال بودم. همچنین در المپیک ریو 2016 و در جام‌جهانی روسیه 2018 و بخصوص الان در فیفا به‌عنوان نخستین زن ایرانی حضور داشتم و امیدوارم عملکرد قابل قبولی داشته باشم.

رویا و آرزویت در کارت چیست؟

 امیدوارم با کسب دانش و تجربه بیشتر در رشته فعالیتم بتوانم صدای مورد اعتمادی از خودم به جهانیان برسانم و نقش مثبتی در روند حرکت روزنامه‌نگاری داشته باشم.

با توجه به اینکه کانادا دوره قبل میزبان بود و در فوتبال زنان توسعه‌یافته است، در کشور کانادا مردم چقدر در مورد فوتبال زنان اطلاعات دارند و اخبار آن را دنبال می‌کنند؟ پس از حذف کانادا چه عکس‌العملی داشتند؟

 تیم ملی فوتبال زنان در کانادا شناخته‌شده است. برگزاری جام‌جهانی نقش زیادی در این شناخت داشت. تقریبا همه می‌دانند تیم ملی زنان فعالی داریم اما باز هم نیاز به پرداخت رسانه‌ای و پشتیبانی از تیم احساس می‌شود. تیم ملی زنان کانادا در جام‌جهانی فرانسه بازی‌های خوبی از خود به نمایش گذاشت اما متاسفانه فقط به جمع 16تیم راه یافت که طبیعتا توقع مردم بیشتر از اینها بود اما شکست کانادا برای مردم شکست محسوب نشد. با توجه به ظهور چهره‌های جوان در این تیم، عملکرد کانادا در این بازی‌ها نشان داد که فوتبال زنان نیاز به سرمایه‌گذاری و تلاش بیشتری برای رسیدن به جمع تیم‌های برتر دارد.

فکر می‌کنید در این دوره از مسابقات کدام تیم قهرمان شود؟

 در فوتبال زنان جهان، آمریکا جایگاه مطمئنی دارد. شخصا امیدوار هستم تیم‌های دیگری نیز بتوانند به جایگاه آمریکا دست یابند. در این دوره از مسابقات انگلستان سرمایه‌گذاری خوبی کرده بود و عملکرد درخشانی داشت اما از رسیدن به فینال بازماند. باید منتظر بمانیم تا امشب فینال بین دو تیم آمریکا و هلند برگزار شود و ببینیم آیا آمریکا همچون دوره گذشته بر سکوی قهرمانی می‌ایستد یا هلند نخستین قهرمانی‌اش را کسب می‌کند.

صحبت پایانی؟

 من بر این باورم که در تمامی مراحل زندگی بخصوص ورزش و رویداد‌های ورزشی، فقط برنده و قهرمان شدن مطرح نیست بلکه حضور تیم، مطرح کردن کشور و شناساندن شخصیت و فرهنگ مردم نقاط مختلف دنیا باارزش‌تر است و همین پیروزی محسوب می‌شود. ما اهالی رسانه هم باید برای آن تلاش کنیم.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر