استقلال / شناسه خبر: 100070 / تاریخ انتشار : 1398/4/15 12:22
|

سامره: بدون همدلی، شفر با قلعه نویی و استراماچونی فرقی ندارد

                                                                                            

جعفر برزگر/ استقلال در چند دوره اخیر لیگ برتر موفق به کسب قهرمانی نشده و تغییرات پی در پی مدیریتی و فنی هم نتوانسته آن ها را به هدف شان برساند.حالا مسوولان این باشگاه با سپردن نیمکت شان به مربی ایتالیایی بسیار امیدوارند که در لیگ نوزدهم جام را بالای سر ببرند.اما در همه این سال ها حواشی زیادی هم برای آن ها ایجاد شد که قطعا" تاثیر مستقیم بر این ناکامی ها داشت.با علی سامره مهاج سابق آبی های پایتخت درباره تمام این مسائل صحبت کردیم.او بر این باور است که استقلال بیش از هر چیز نیاز به همدلی در تمام سطوحش دارد.

 

*استقلال با شفر نتوانست جام بگیرد و سراغ گزینه دیگری رفت، به نظر شما دلیل موفق نشدن مرد آلمانی چه بود؟

برای موفقیت و قهرمان شدن یک باشگاه فاکتورهای زیادی لازم باید کنار هم قرار بگیرند که متاسفانه در استقلال این گونه نبود و به همین دلیل نتوانستند با کسب جام انتظارات را برآورده کنند.فاکتورهایی مثل،بازیکن خوب،مدیریت و هیئت مدیره و معاونین کاربلد، پیشکسوت دلسوز،پول،لیدر خوب و...نقطه عطف همه این ها اتحاد و همدلی،همه این ها دست به دست به هم می دهند که یک تیم موفق شود.

*استقلال این فاکتورها را نداشت؟

قطعا" همه این ها را نداشت و شاید فقط دو سه تا از این فاکتورها استفاده می کرد.وقتی این فاکتورها را ندارید فرقی نمی کند مربی تان شفر باشد، یا آقایان قلعه نویی،منصوریان با همین مربی ایتالیایی که آورده اند.مشکلات استقلال یکی دو تا نیست و امیدوارم به کسی برنخورد.

*به چند مورد آن اشاره می کنید؟

شما دقت کنید هئیت مدیره و مدیرعامل باشگاه و پیشکسوتان در همه این سال ها چه قدرمصاحبه انجام داده اند و چند تا از این مصاحبه ها توانسته باری از روی دوش استقلال بردارد.متاسفانه در بیشتر این صحبت ها می خوانیم که علیه همدیگر حرف می زنند و انرژی منفی به تیم تزریق می کنند.این موارد همیشه در سال های اخیر به استقلال ضربه زده است.من یک نکته را باید بگویم.

*بفرمایید.

در همه این سال ها افراد بسیار انگشت شماری هم بودند که با هدف خدمت به باشگاه آمدند اما متاسفانه تعداد افراد یا بهتر بگویم مسوول در این تیم آن قدر برای این جایگاه کوچک بودند و با مصاحبه های غیرحرفه ای شان کار را برای باشگاه بسیار سخت می کردند.این افراد بر این باورند که با مصاحبه کردن بزرگ می شوند اما سخت در اشتباه هستند.اصلا" نباید اجازه ورود این افراد کوچک را به باشگاه بدهند.قطعا این آدم ها هدف شان کمک کردن به تیم بزرگی مثل استقلال نیست و دنبال مطرح شدن هستند.

* اختلافات مدیران باشگاه یکی از سوژه های این باشگاه است. به نظرت دلیش چیست؟

و یک مورد مهمتر این که برخی از مدیران سابق این باشگاه در سال های گذشته خدماتی داشته اند اما آلان اگر پای حرف های شان بنشینید دنبال راهی برای بازگشت به باشگاه هستند.همین طور معاونین و حتی تعدادی از پیشکسوتان هم همیشه دنبال مربیگری یا سرمربیگری در این تیم هستند.وقتی تعداد این افراد زیاد شود به همان اندازه هم انرژی منفی به تیم وارد می شود و نه تنها کمکی به تیم نمی کند بلکه به تیم ضربه می زنند.در این شرایط درصد موفقیت پایین می آید و من امیدوارم از این به بعد انتخاب های بهتری صورت بگیرد.امسال با حضور آقایان منزوی،ماجدی و البته آقای فتحی که از بدنه باشگاه هستند و سرپرستی باشگاه هم ضمن تشکر از زحمات آقای حاجیلو به عزیزی دادند که هم لیاقتش را دارد هم سوادش را.آقا جواد زرینچه انتخاب بسیار خوبی بود.البته یک گلایه دارم از آقای فتحی.

*بابت؟

این که بعد از انتخاب سرمربی جدید می توانستند شرطی را در قراردادشان لحاط کنند که دو کمک که همراه خود بیاورد.به نظرم می شد مربی دوم تمرین دهنده یک استقلالی باشد و وقتی شنیدم پیروز قربانی گزینه اصلی است بسیار خوشحال شدم اما متاسفانه به خاطر ناهماهنگی و مسائلی که من از آن بی خبرم این اتفاق خوب نیفتاد. این موارد منفی را اگر کم کنیم و به جای آن تصمیمات بهتر و مثبت تری بگیریم راه را برای موفقیت و قهرمانی هموار می کنیم.به هرحال شرایط سخت است.

 

*فکر می کنی استقلال با استراماچونی موفق می شود؟

سرمربی جدید هنوز شناخت کاملی از لیگ ما و بازیکنان تیمش ندارد. البته نیاز به زمان دارد تا هماهنگی لازم ایجاد کند اما نباید فراموش شود که هوادار استقلال تشنه قهرمانی است.هواداران نقش بسیار مهمی در این مسیر دارند و به اعتقاد من نباید با مسائل احساسی برخورد کنند و باشگاه باید در گزینش آن ها وسواس بیشتری به خرج دهد.متاسفانه شاهد بودیم که بعضا"شعارهایی علیه مدیریت،بازیکنان و .. داده اند که اصلا" به تیم کمک نمی کند.اگر فاکتورهای منفی موجودی را که اسم بردم اگر به مثبت تبدیل کنیم و اتحاد خوبی میان مدیران قبلی و فعلی ایجاد شود و حتی پیشکسوتانی که مدعی مربیگری هستند و لیدرهای زحمتکش همه متحد شوند قهرمانی دور از دسترس نیست.

*به پیشکسوتان اشاره کردی، در حالی که شرکت پیشکسوتان تاسیس شده و...

بله، این یکی از اتفاقات خوبی بود که توسط آقای اولیایی رقم خورد.تلاش شان این بوده که اکثر پیشکسوتان را جمع کنند که این مسئله می تواند به تیم کمک کند. در کنار همه این ها اگر مانبع مالی شان تامین شود خیلی بهتر خواهد بود.استقلال و پرسپولیس همیشه مشکلات مالی داشته اند اما هیچ وقت روی زمین نمی مانند.

* چرا به شما که سابقه بازی در ایتالیا را هم داری پیشنهاد همکاری ندادند؟اگر بدهند قبول می کنی؟ چون شنیدیم رحمان رضایی یکی از گزینه ها است.

درباره دو پست خالی یکی از دوستان مشترک من و مدیریت باشگاه صحبت هایی را با من انجام دادند که خوشبختانه انتخاب های خوبی داشتند.یکی آقا جواد زرینچه و دومی هم پیروز قربانی که امیدوارم او را برگردانند.من برای استقلال آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم امسال قهرمان شوند.

* در فوتبال این اتفاق همیشه می افتد که برخورد خوبی با بازیکنان بزرگ در سال های آخر فوتبال شان نمی شود.امسال هم پژمان منتظری با دلخوری رفت، به نظرت چرا؟ البته رحمتی هم رفت؟

درباره بازیکنان جدا شده باید بگویم که باشگاه اگر از این عزیزان قدردانی کند اتفاق خیلی خوبی خواهد بود اما اگر هم این کار را نکردند دلخورنشوند چون اگر قرار باشد برای خداحافظی هر بازیکنی باشگاه ها بازی خداحافظی بگذارند آن وقت باید لیگ را تعطیل کنیم و برای همه بازی خداحافظی برگزار کنیم.به هر حال باید به پذیریم که یک روز باید از این فوتبال دل کند با این که خیلی سخت است. دنبال این هم نباشیم که وقتی رفتیم دیگری را مقصر بدانیم.شاید به توانند تا 38 سالگی در تیم های دیگر بازی کنند اما در استقلال نباید بازیکن بالای 32 سال باشد و به جوانگرایی رو بیاورند.

*و جدایی مهدی رحمتی.

درباره مهدی هم باید بگویم یکی از ستون های اصلی استقلال بوده و زحمات بسیاری را برای این تیم کشیده و می توانست یکی دو سال دیگر هم باشد و کمک کند ولی متاسفانه حواشی که بعضی ها ایجاد کردند ام به نام مهدی تمام شد و او را مقصر دانستند و به نظرم در حقش اجحاف شد و امیدوارم در پدیده هم موفق باشد.

* انتخاب بهزاد غلامپور به عنوان مربی دروازه بان ها در روزهای اول با انتقاد هایی همراه بود

آقا بهزاد از پیشکسوتان باشگاه هستند و خوشحالم که به استقلال برگشتند و امیدوارم موفق باشند.ایشان و تمام اعضای باشگاه نیاز به حمایت دارند.

* عملکرد استقلال در فصل نقل و انتقالات را چه طور ارزیابی می کنید؟

این که به توانند نفرات اصلی را حفظ کنند و تا حدودی هم موفق شده اند اتفاق خوبی است و هنوز فرصت دارند که بازیکنان باکیفیت دیگری را جذب کنند.به نظرم تا این جا بد کار نکردند

* تیم امید را هم به فرهاد مجیدی دادند چه نظری داری؟

امیدوارم موفق باشد. به نظرم بین تیم امید و استقلال انتخاب درستی را انجام داد و می تواند تجربیات بسیار گرانبهایی را به دست آورد و در آینده اگر به استقلال برگشت از آن ها استفاده کند.

* بعضی ها معتقدند که مربی ایرانی در این مقطع برای استقلال بهتر بود؟

تعداد مربی ایرانی برای استقلال خیلی کم است.شاید دوسه نفر.البته آن ها با این اتفاقاتی که سال های گذشته افتاد و آن اتحاد را بین هوادار و مدیریت ندیدیم و زمانی که اتحاد نباشد دیگر فرقی نمی کند مربی ایرانی باشد یا خارجی.

 * تیم ملی هم بعد از کی روش با ویلموتس به توافق رسید،چه نظری داری؟

چند سالی را با آقای کی روش سپری کردیم که به فوتبال ما کمک کردند اما انتظارم این بود نسبت به هزینه های بسیاری که فدراسیون متحمل شد نتایج بهتری را به دست می آوردیم.شما نگاه کنید هر سال میلیاردها تومان در لیگ ما هزینه می شود اما در نهایت بیشتر بازیکنانی که دعوت می شوند لژیونر هستند اگر چه آن ها هم در لیگ ما و توسط مربیان ایرانی پرورش یافته اند.به نظرم یکی از ایرادهای وارد به کار آقای کی روش همین بود که بیشتر به بازیکنان خارج از ایران توچه داشت نه این که آن ها حقی نداشته باشند اما می شود انتخاب های بیشتری و نگاه ویژه تری به بازیکنان داخلی داشته باشیم.امیدوارن از این پس این طور شود.همه باید از سرمربی تیم ملی حمایت کنیم ما قبل از این که به جام جهانی فکر کنیم باید در اسیا حرف اول را بزنیم اما در سال های اخیر هدف اصلی فقط رفتن به جام جهانی بود.من با توجه به هزینه های صورت گرفته توقع بازی ها و نتایج بهتری را داشتم. امیدوارم مسوولان فوتبال تصمیماتی را اتخاذ کنند تا بهترین ها برای تیم ملی رقم بخورد چون در نهایت نام ایران عزیز است که باید بدرخشد چون ایرانی ها لایق بهترین ها هستند.

 

captcha
تازه ها
بیشتر