فوتبال ایران / شناسه خبر: 100069 / تاریخ انتشار : 1398/4/15 11:45
|
مواجهه غیر مستقیم ویلموتس با بازیکنان مسن

اردوی تیر، شروع دوره جوان‌سازی تیم ملی

محمد قراگزلو/تیم ملی برای جام جهانی 2022 پیر می‌شود یا اصلا این تیم فعلی که ویلموتس انتخاب‌شان کرده و در گام اول به میدان فرستاده به دور بعدی مقدماتی جام جهانی یعنی مرحله اصلی نخواهد رسید. این هشداری بود که جلال چراغپور در گفت و گو با ایران ورزشی داد و با توضیحات مبسوط، صراحتا اعلام کرد در حال حاضر تیم کاملی که بتوان برای جام جهانی روی آن سرمایه‌گذاری کرد، نداریم.
تیم ملی ایران در جام جهانی 2014 با کی‌روش وضعیت خوبی به لحاظ سن و سال نداشت و با میانگین سنی 49/28 بیست و هفتمین تیم به حساب می‌آمد. یعنی فقط 5 تیم در آن تورنمنت پیرتر از ایران بودند. کی روش در جام جهانی روسیه این وضعیت را بهبود بخشید و بعد از اعلام لیست نهایی بیست و سه نفره‌اش مشخص شد تیم ایران با میانگین سنی 5/26 سال سن هفتمین تیم جوان رقابت‌هاست.
با این حال سوال بزرگ اینجاست که آن تیم جوان جام جهانی روسیه در جام جهانی قطر هم جوان خواهد بود؟
تیم ملی در جام جهانی 2018 پنج بازیکن بالای 30 سال داشت که فقط دو نفرشان بازی کردند و سه نفرشان نیمکت نشین بودند. از این جمع سه نفره، اول گوچی و بعد منتظری خداحافظی کردند و اگر این روال پیش برود مسعود شجاعی که همین حالا 35 سال سن دارد باید نفر بعدی باشد که از تیم ملی خداحافظی خواهد کرد.
با این حال در لیست آخر تیم ملی که برای بازی با سوریه و کره جنوبی اعلام شد غیر از شجاعی نفراتی مثل امید ابراهیمی، وریا غفوری و وحید امیری بالای 30 سال سن داشتند و دو بازیکن دیگرمان یعنی رامین رضاییان و کریم انصاری فرد در آستانه 30 سالگی هستند.
یادمان نرود قرار است در لیست بعدی اشکان دژاگه را هم در تیم ملی ببینیم که همین حالا 33 ساله است و با حضور او تعداد بازیکنان بالای 30 سال تیم ملی به عدد نگران کننده 5 خواهد رسید.
داشتن سه هافبک وسط بالای 30 سال و دو مدافع راستی که یکی در آستانه 30 سالگی است و دیگری 32 را رد کرده نقاط نگران‌کننده کار ویلموتس در آینده نزدیک خواهد بود؟
شاید بگویید در دفاع راست صادق محرمی را داریم و در هافبک میانی سعید عزت اللهی هست. یا در خط حمله آزمون 24 ساله جای کریم انصاری فرد 29 ساله را خواهد گرفت اما اینها برای دور اصلی مقدماتی جام جهانی و مهم‌تر از آن خود جام جهانی کافی است. در عین حال صحبت از اضافه شدن نفراتی مثل شجاع خلیل‌زاده یا عزت پورقاز به تیم ملی مطرح می‌شود که آنها نیز در عین شایستگی سن و سال کمی ندارند.
یادمان نرود مارک ویلموتس در یکی از نخستین مصاحبه‌هایش به این نکته اشاره کرده بود که سن برایش ملاک نیست و به آمادگی بازیکنان اهمیت می‌دهد اما در عین حال به صورت موازی با دعوت از اللهیار صیادمنش 18 ساله و بازی دادن به او به نوعی پروژه جوان کردن تیم ملی را کلید زد. ویلموتس همچنان با حضور در تمرینات تیم ملی جوانان و نوجوانان صراحتا اعلام کرده می‌خواهد فاصله بین تیم ملی و تیم‌های ملی پایه را از بین ببرد و این یعنی که چنانچه این پروسه پیش برود جا برای بازیکنان مسن‌تر تیم ملی خیلی زود تنگ خواهد شد.
در واقع شاید ویلموتس با آن مصاحبه اولیه در ظاهر ماجرا دل بازیکنان مسن تیم ملی را قرص کرده که قصد ندارد کنارشان بگذارد اما در واقعیت خیلی زود حرکتی را آغاز کرده که منجر به جدایی تک تک بازیکنان بالای 30 سال تیم ملی خواهد شد. در واقع هیچ دستوری از سوی ویلموتس مبنی بر کنار رفتن برای این بازیکنان صادر نخواهد شد اما آنها با سنجیدن شرایط پی به این موضوع می‌برند که مثل منتظری باید از تیم ملی خداحافظی کنند.
دومین اردوی تیم ملی تحت هدایت ویلموتس و کادر جدیدش که به زودی آغاز خواهد شد می‌تواند در این خصوص نکات تازه‌ای را روشن کند. در اردویی که فاصله تمرین تیم ملی و تیم امید به چند متر خواهد رسید قرار است ویلموتس نفرات جدیدی را به اردو فرا بخواند. در واقع با توجه به اینکه او در بدو ورود چاره‌ای نداشت تا به آخرین لیست کی‌روش اعتماد کند از این اردو کار اصلی‌اش را آغاز خواهد کرد و اینجا نقطه آغازین برنامه‌های او برای جوان‌سازی احتمالی تیم ملی خواهد بود.

captcha
تازه ها
بیشتر