فوتبال ایران / شناسه خبر: 100044 / تاریخ انتشار : 1398/4/14 17:06
|
بعد از بازداشت بهروز ریخته‌گران، مالک سابق فولاد ماهان و متهم به اخلال در نظام اقتصادی

دفاع عجیب شمس و شمسایی از متهم پرونده بانک سرمایه

به دنبال بازداشت بهروز ریخته‌گران، مالک پیشین باشگاه فولاد ماهان اصفهان، به اتهام اخلال در نظام اقتصادی، پرونده تازه‌ای از جنس پرونده حسین هدایتی این بار در فوتسال باز شده است.

دفاع عجیب شمس و شمسایی از متهم پرونده بانک سرمایه

پرونده چهره‌های آشنایی چون بابک زنجانی، حمیدرضا سیاسی و حسین هدایتی حالا دیگر جولان فعالان اقتصادی در ورزش را به پرونده کهنه‌ای تبدیل کرده است. پرونده‌ای از همان جنس که تازه‌ترین متهم آن بهروز ریخته‌گران است که سال‌ها مالکیت باشگاه فولاد ماهان اصفهان را برعهده داشت و حالا متهم به اخلال در نظام اقتصادی است. این اتفاق در در ادامه رسمی است که بابک‌زنجانی‌ها و پهلوان‌ها به راه انداختند و به نابودی بسیاری از تیم‌های ریشه‌دار فوتبالی چون داماش، راه‌آهن، برق و... انجامید. رسمی که هنوز پایان نیافته و شاید مالک‌های متمول امروز را به متهمان فردا تبدیل کند. تمایلی که به جای ورود این افراد به عنوان حامی مالی به فوتبال و فوتسال، آن‌ها را وسوسه می‌کند تا مالکیت باشگاه‌ها را به دست بگیرند و این‌طور وارد عرصه ورزش شوند.

 در گزارشی که سایت تابناک در همین رابطه منتشر کرده است درباره ورود برداران ریخته‌گران به فوتسال نوشته است: « برادران ریخته‌گران دو فعال اقتصادی بودند که از اواسط دهه ۸۰ در اقتصاد و فوتبال و بهتر بگوییم لیگ برتر فوتسال ایران ظاهر شدند و نامشان ورد زبان ها شد. ستاره ای در فوتسال نبود که بتواند به پیشنهاد آنها «نه» بگوید! این برادران با حضور در صنعت ذوب آهن کشور توانستند با تکنیک‌هایی پیچیده درآمد‌هایی کلان به دست بیاورند و در چارچوب فعالیت‌های خیریه و ورزشی روی آن سرپوش می گذاشتند. تیم فولاد ماهان با مدیرعاملی محمدرضا ساکت، دو بار قهرمان لیگ برتر ایران در سال های 87 و 88 شد و در پی آن جام باشگاه های آسیا 2010 را نیز فتح کرد.

در پرونده عجیب ریخته‌گران ها جایی دیده می شود که آن‌ها با مدارک دو جوان، ۲۵۰ میلیارد تومان از بانک خودشان (سهامدار بانک سرمایه بودند) پول گرفته و پس نداده اند، شیوه‌ای که شنیده می شد در برخی موارد برای معامله با شهرداری هم مورد استفاده آنان قرار گرفته بود. بهروز ریخته‌گران که صدها و شاید بیش از هزار میلیارد تومان پرونده مالی داشت، با وثیقه مالی آزاد بود.»

---

در ادامه این گزارش از احتمال رسیدن نامه دوم رد مال به فدراسیون فوتبال خبر داده شده که ممکن است مبالغی که ریخته‌گران خارج از قرارداد به مجموعه زیر دست خود در باشگاه فولاد ماهان داده است، مورد پیگیری قضایی قرار بگیرد. با توجه به اینکه در مدت زمان مالکیت او در فولاد ماهان، موفق‌ترین سال این تیم با مربی‌گری حسین شمس  و وحید شمسایی طی شده است. با این دو نفر درباره بهروز ریخته‌گران، پرداخت‌هایش و پرونده‌ای که به جریان افتاده صحبت کردیم که به دفاع هر دوی آن‌ها به این متهم پرونده بانک سرمایه منجر شد.

 

---

هیچ پولی خارج از قراردادم از فولاد ماهان نگرفته‌ام

شمسایی: ریخته‌گران، رنسانسی در فوتسال ایجاد کرد

وحید شمسایی از سال 87 تا 90 به عنوان بازیکن تیم فوتسال فولاد ماهان اصفهان بازی کرده است. سال‌هایی که باشگاه تحت مالکیت بهروز ریخته‌گران بوده است. او بازیکن شاخص تیم بوده و شاید این احتمال درباره‌اش به وجود بیاید که خارج از مبلغ قراردادش، هدایایی از مالک باشگاه دریافت کرده باشد که در آن صورت باید آن درباره آن پرداختی‌ها رد مال صورت گیرد. شمسایی درباره نحوه دریافتی‌هایش از باشگاه فولاد ماهان توضیحاتی را ارائه می‌دهد. بخشی از صحبت‌های شمسایی همچنین به حمایت او از عملکرد ورزشی ریخته‌گران مربوط می‌شود.

 

بعد از بازداشت بهروز ریخته‌گران، مالک باشگاه فولاد ماهان اصفهان در پرونده در پرونده بانک سرمایه به اتهام اخلال در نظام اقتصادی، در صورت ارسال نامه رد مال برای فدراسیون فوتبال، شاید دریافتی‌های خارج از قرارداد شما از این فرد هم مورد بررسی قرار بگیرد.

تا کنون چیزی در این رابطه نشنیده‌ام و حرفی هم به ما زده نشده است. من زمان مالکیت آقای ریخته‌گران به اصفهان و باشگاه فولاد ماهان اصفهان رفتم. مطابق با قرارداد پولم را گرفته‌ام. تازه بخشی از قرارداد سال آخرم را هم از باشگاه دریافت نکردم که بابت آن طلب، رضایت دادم. هیچ پولی هم خارج از این چارچوب دریافت نکرده‌ام.

 

در زمان مالکیت بهروز ریخته‌گران با فولاد ماهان قهرمان شدید.

من کاری ندارم چه اتفاقی افتاده در پرونده بانک سرمایه برای آقای ریخته‌گران افتاده ولی ایشان در زمینه ورزشی، واقعاً رنسانسی در فوتسال به وجود آورد. ما براساس قراردادی که با این مجموعه داشتیم برای تیم فوتسال فولاد ماهان اصفهان بازی کردیم و در همان سال هم قهرمان لیگ شدیم و هم قهرمان آسیا.

 

نظرتان درباره این رد مال احتمالی چیست؟

من نمی‌توانم راجع به این موضوع صحبتی کنم. در مجموعه تحت مالکیت بهروز ریخته‌گران من تنها نبوده‌ام. در آن زمان محمدرضا ساکت هم مدیرعامل باشگاه فولاد ماهان بود و هم عضو هیأت‌مدیره. جز ساکت خیلی افراد بودند که در باشگاه فولاد ماهان و فیروز صفه فعالیت می‌کردند و مبالغی را دریافت می‌کردند.

 

شما در نهایت به خاطر مشکلی که با مالکیت پیدا کرده بودید از این باشگاه جدا شدید؟

آقای بهروز ریخته‌گران در آن مدت خیلی محبت داشتند و من مشکلی با ایشان نداشتم. من سال آخر با یکی از برادران‌شان مشکل پیدا کردم که بخشی از پولم را هم نگرفتم و از باشگاه جدا شدم. به هرحال ما سال‌های خوبی را در فولاد ماهان داشتیم و آقای ریخته‌گران شرایط خوبی را به وجود آورده بود. موفقیت‌های زیادی کسب کردیم و اتفاقات خوبی را در فوتسال رقم زدیم.

 

از بهروز ریخته‌گران حمایت می‌کنید؟

ببینید من شاید در خانه خودم آدم خوبی باشم اما وقتی بیرون از خانه هستم با ماشین تخلفاتی مرتکب شوم. نمی‌توان آن تخلفات رانندگی من را وارد خانه‌ام کنند. درباره آقای ریخته‌گران هم من اصلاً نمی دانم خارج از فضای فوتسال چه اتفاقی برای او افتاده است اما واقعیت این است که بهروز ریخته‌گران تحول بزرگی را در فوتسال ایران به وجود آورد و بسیاری از بازیکنان این تیم در تیم ملی هم فعالیت می‌کردند. دیگر نمی دانم بعد از آن چه اتفاقی افتاد. دوست هم ندارم بدانم.

 

 

---

اگر قهرمانی فولاد ماهان قابل برگشت است، پول ما را هم پس بگیرند

شمس: خائن کسی است که پول مردم را به کانادا برد نه کسی که مانده

فولاد ماهان اصفهان در شرایطی در زمان مالکیت بهروز ریخته‌گران به قهرمانی آسیا و لیگ برتر رسید که حسین شمس را روی نیمکت خود داشت. شمس به واسطه فعالیت در این تیم، رابطه نزدیکی به بهروز ریخته‌گران داشته و خودش هم ابایی ندارد از اینکه به رفت و آمد خانوادگی با او اشاره کند. او در راستای صحبت‌هایش دفاع عجیبی از مالک سابق این تیم دارد. وقتی دفاعیاتش را بیان می‌کند، تأکید دارد که همه آن‌ها منتشر شود و هیچ سانسوری درباره صحبت‌هایش صورت نگیرد چون معتقد است بدون بهروز ریخته‌گران، هزاران یتیم و خانواده بی‌بضاعت اصفهانی که از کمک‌های او بهره‌مند می‌شدند، با مشکلات جدی مواجه خواهند شد.

 

در دوره مربی‌گری در تیم فولاد ماهان اصفهان، رابطه نزدیکی با بهروز ریخته‌گران داشتید.

بله، من با ایشان رفت و آمد خانوادگی داشتم و جز خیرخواهی و رسیدگی به هزاران یتیم اصفهانی، چیز دیگری از او ندیده‌ام. بهروز ریخته‌گران از خادمان مملکت است. بسیار مرد بزرگی است و من هرگز او را خائن نمی‌دانم. البته که در جریان پرونده بانک سرمایه نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده و از این موضوع بی اطلاعم اما در دورانی که در باشگاه فولاد ماهان در خدمت ایشان بودم، او را فردی شناختم که خدمات زیادی برای کشور انجام می‌داد و به ورزش مملکت هم بسیار خدمت کرد.

 

دوران پر از موفقیتی را در فولاد ماهان داشتید. آیا خارج از چارچوب قراردادتان هم پولی دریافت کرده‌اید که در صورت حکم قضایی مشمول رد مال شود؟

زمانی که ما در فولاد ماهان فعالیت می‌کردیم، هم موفق شدیم قهرمان آسیا شویم و قهرمانی ایران را به دست آوردیم. مختصر پولی هم مطابق قراردادمان گرفته‌ایم. همین پول را هم اگر قانون بگوید باید برگردانیم، از قانون تبعیت خواهیم کرد اما به شرط آنکه قهرمانی فولاد ماهان در ایران و آسیا را هم پس بگیرند.

 

می‌خواهید بگویید پس گرفتن این پول غیرممکن است؟

می‌خواهم بگویم ما در آن مدت برای موفقیت تیم زحمت کشیدیم و موفقیت‌های ارزشمندی کسب کردیم. پولی هم که گرفته‌ایم پاداش زحماتی بوده که کشیده‌ایم. سوال من این است که مقام قهرمانی آسیا قابل برگشت است؟ قهرمانی لیگ را می‌توان از رزومه تیم فولاد ماهان پاک کرد؟ اگر می‌شود این کار را کرد، پول‌هایی که در راه کسب این موفقیت‌ کسب شده را هم می‌توان بازگرداند.

 

شما در صحبت‌های‌تان از بهروز ریخته‌گران حمایت می‌کنید.

بله، چون معتقدم او خائن نیست. خائن کسی است که پول مردم را به کانادا برد نه کسی که در کشور مانده است.

 

یکی از معدود تیم‌های‌ فوتسالی که از نظر مالی مشکل نداشت هم با این شرایط مواجه شده است. آیا امیدی به فوتسال می‌تواند باشد؟

تا زمانی که فوتسال، فدراسیون مستقل نداشته باشد و نتواند که به طور مستقیم کسب درآمد کند، نمی‌توان به وضعیت فوتسال امیدوار بود. تا وقتی فوتسال مستقل نشود، همین آش است و همین کاسه. تنها خبر خوش که در این اوضاع از فوتسال می‌شنویم این است که برای بازگرداندن رکورد وحید شمسایی می‌خواهند بازی بگذارند و من امیدوارم همه با هم کمک کنیم تا این اتفاق انجام شود.

 

 

 

2-1

captcha
تازه ها
بیشتر