فوتبال ایران / شناسه خبر: 100036 / تاریخ انتشار : 1398/4/14 13:43
|
گفت و گو با شاگرد سابق سرمربی پرسپولیس در قطر

محمد طیبی: کالدرون مثل یک جوان ۱۸ ساله است / او هم اسم دارد، هم فن

کالدرون هم اسم دارد و هم فن. او فعال‌ترین مربی‌ای است که در سالیان اخیر دیده‌ام. در طول تمرین مثل یک جوان 18 ساله و پا به پای بازیکنان می‌دود و تلاش می‌کند. کالدرون واقعا مربی بزرگی است.

کالدرون هم اسم دارد، هم فن

امیر اسدی / قبل از پرسپولیس، نقطه اشتراک فوتبال ایران و گابریل کالدرون، محمد طیبی بود. مدافع سابق استقلال‌خوزستان که بعد از درخشش با پیراهن این تیم به لیگ ستارگان قطر رفت و پیراهن قطر اس‌سی را پوشید. انتقال طیبی با نظر کالدرون انجام شد و حتی این مربی آرژانتینی بازوبند کاپیتانی قطر اس‌سی را در اختیار مدافع ایرانی‌اش قرار داد. گفت و گو با طیبی، درباره کالدرون حاوی نکته‌های ویژه‌ای است. بخصوص آنجا که می‌گوید او مثل جوان 18 ساله، پا به پای بازیکنان می‌دود و در تمرین انرژی می‌گذارد.

******

_ فصل 2018-2017 بود که به لیگ ستارگان قطر رفتی و پیراهن قطر اس‌سی را پوشیدی. سرمربی قطر اس‌سی گابریل کالدرون بود، سرمربی جدید پرسپولیس. می‌خواهیم از انتقال تو به قطر شروع کنیم و بعد به خصوصیات فنی و اخلاقی این مربی آرژانتینی برسیم. تو با نظر کالدرون به قطر رفتی؟ اگر اینطور است او کجا بازی‌ات را دیده بود؟

من در لیگ قهرمانان آسیا بازیکن استقلال‌خوزستان بودم. در یکی از بازی‌ها حریف ما الدحیل بود که من عملکرد فوق‌العاده‌ای به نمایش گذاشتم. همانجا بود که کالدرون و مدیران قطر اس‌سی بازی مرا پسندیدند و در همان فرودگاه پیشنهادی به من دادند تا قرارداد ببندم. من با آن‌ها به توافق رسیدم و به ایران آمدم. چون لیگ قطر حدود 40 روز دیرتر از لیگ ایران آغاز می‌شد، من فکر کردم که آن‌ها دیگر روی من نظر ندارند. به همین دلیل با پارس‌جنوبی‌جم هم قرارداد بستم. بعد از مدتی مسئولان قطر اس‌سی با من تماس گرفتند و پیشنهاد کردند که به قطر بروم. من هم رفتم، با کالدرون صحبت کردم و قرارداد رسمی بستم. نیم فصل در قطر اس‌سی حضور داشتم و بعد هم دیدید که چطور به ایران برگشتم.

_ تو توسط کالدرون جذب شدی و 9 هفته زیر نظر او بازی کردی. از لحاظ فنی و اخلاقی در چه حدی است؟

یک مربی بزرگ که از لحاظ فنی و شخصیتی در سطح بالایی قرار دارد. او هم اسم دارد و هم فن. کالدرون فعال‌ترین مربی‌ای است که در سالیان اخیر دیده‌ام. او در طول تمرین مثل یک جوان 18 ساله و پا به پای بازیکنان می‌دود و تلاش می‌کند. واقعا مربی بزرگی است.

_ یعنی آمادگی بدنی‌اش تا این حد بالاست؟

همین یکی دو سال قبل که سرمربی ما بود، مثل یک جوان انرژی می‌گذاشت و به هیچ‌وجه خسته نمی‌شد. او حاضر است صبح تا شب در باشگاه باشد و کل وقت خود را صرف موفقیت تیم کند. کالدرون برای تیم‌هایش وقت می‌گذارد و به نظرم در پرسپولیس نیز همین نکته‌ها را خواهیم دید.

_ کالدرون کدام سبک بازی را می‌پسندد؟ هجومی یا دفاعی؟

سبک انتخابی او بستگی به رقبا دارد. در قطر شرایط طوری بود که چند تیم بزرگ حضور داشتند و بقیه معمولی بودند. به همین دلیل وقتی حریف در سطح خودمان بود هجومی بازی می‌کردیم و وقتی رقیب قوی بود، کمی دفاعی‌تر به زمین می‌رفتیم. کالدرون در کل از فوتبال زیبا لذت می‌برد.

_ نتایج شما در 9 هفته‌ای که کالدرون روی نیمکت قطر اس‌سی حضور داشت نیز این موضوع را نشان می‌دهد. در قریب به اتفاق بازی‌ها گل زدید و اگر هم باختید، با اختلاف کم بود.

دقیقا. به عنوان مثال مقابل الدحیل با نتیجه 3 بر 2 شکست خوردیم که خیلی از کارشناس‌های فوتبال قطر می‌گفتند حق ما باخت نبود. 3 گل خوردیم که 2 تا از آن‌ها آفاساید بود و واقعا عدالت فوتبال رعایت نشد. کالدرون دنبال فوتبال هجومی است و تا وقتی سرمربی قطر اس‌سی بود بازی‌های زیبا و جذابی به نمایش می‌گذاشتیم.

_ چه شد که مدیران قطر اس‌سی، تنها با گذشت 9 هفته از آغاز همکاری، کالدرون را اخراج کردند؟

مدیران باشگاه از یک مربی بزرگ انتظار معجزه داشتند، آن‌هم در شرایطی که بازیکنان کوچکی در تیم حضور داشتند. در نهایت هم اجازه ندادند کالدرون به کارش تا پایان فصل ادامه بدهد. او اگر می‌ماند با جذب چند بازیکن جدید، تیم را به ثبات می‌رساند که این اتفاق رخ نداد.

_ انگار به سبک بازی تو هم اعتقاد زیادی داشت و حتی بازوبند کاپیتانی را در اختیارت قرار داد.

در تمام بازی‌هایی که کالدرون سرمربی قطر اس‌سی بود، در ترکیب ثابت حضور داشتم و یادم می‌آید که همیشه از عملکردم راضی بود. بعد از دو، سه هفته، کالدرون بازوبند کاپیتانی را در اختیار من قرار داد و در مصاحبه‌هایش مدام از هدایت تیم در زمین و توسط من تعریف و تمجید می‌کرد.

_ فقط چند هفته بعد از اخراج کالدرون، تو هم تصمیم گرفتی به ایران برگردی و برای پارس‌جنوبی جم بازی کنی.

من کار اشتباهی کردم که بعد از امضای قرارداد با پارس‌جنوبی جم به قطر رفتم. مسئولان پارس‌جنوبی به فیفا شکایت کردند و من هم مجبور شدم نیم‌فصل برگردم و در لیگ ایران بازی کنم. وقتی برگشتم، به فیفا نامه زدند که مشکل حل شده و دیگر شکایتی نداریم.

_ از آن مقطع تا امروز، با کالدرون ارتباط نداشتی؟

وقتی آن شرایط پیش آمد از لحاظ روحی به هم ریختم. در قطر هم از هفته چهارم و پنجم به بعد فکرم درگیر شد و دیگر آن بازی‌های همیشگی را به نمایش نگذاشتم. به همین دلیل ارتباطم هم با کالدرون قطع شد و دیگر خبری از او ندارم.

_ اگر حالا سراغت را بگیرد چه واکنشی نشان می‌دهی؟

من به خاطر مشکلات خانوادگی به خوزستان برگشتم و پیراهن نفت مسجدسلیمان را پوشیدم. با این باشگاه قرارداد بسته‌ام و دیگر نمی‌خواهم اشتباهی که یکی دو فصل پیش انجام دادم را مرتکب شوم. اگر روح و روانم آزاد باشد، مطمئن باشید دوباره به همان مدافعی تبدیل می‌شوم که با استقلال‌خوزستان به عنوان قهرمانی رسید.

_ و سوال آخر پیش‌بینی‌ات از نتایج کالدرون در پرسپولیس. آیا او با این تیم به موفقت می‌رسد؟

من که در این چند سال مثل او مربی ندیده‌ام. یک مربی خوش‌اخلاق که با بازیکنان مثل یک دوست صمیمی برخورد می‌کند. از نظر فنی هم یک مربی کاربلد و فوق‌العاده است. هر چند با توجه به قهرمانی‌های متوالی پرسپولیس، کارش کمی سخت است اما مطمئنم کالدرون می‌تواند نتایج فوق‌العاده‌ای کسب کند و مثل برانکو با پرسپولیس به موفقیت برسد.

 

captcha
تازه ها
بیشتر