فوتبال ایران / شناسه خبر: 100034 / تاریخ انتشار : 1398/4/13 12:05
|
از برد استقلال در جده تا توقف کی‌روش با ۱۰ نفر

همه تقابل‌های کالدرون با فوتبال ایران

محمد قراگزلو/گابریل کالدرون به سبب سال‌ها حضور در کشور‌های حوزه خلیج فارس و هدایت تیم‌های ملی و باشگاهی این منطقه، تقابل‌های زیادی با تیم‌های ایرانی در مسابقات مختلف داشته است. او در سال ۲۰۰۹ و زمانی که هدایت الاتحاد عربستان را بر عهده داشت، در لیگ قهرمانان آسیا با تیم‌های استقلال، ام‌صلال قطر و الجزیره امارات همگروه شد و با نتایج خوب و با ۱۲ امتیاز به‌عنوان صدرنشین از این گروه صعود کرد. در حالی که استقلال در قعر جدول گروه قرار گرفت و حذف شد.
در بازی‌های رودررو و در بازی رفت، الاتحاد کالدرون با نتیجه دو بر یک تیم قلعه‌نویی را شکست داد. در آن بازی ابتدا برهانی (۷۷) برای استقلال گل زد اما متاعب (۸۹) و ابوچرونه (۳+۹۰) برای تیم کالدرون گل زدند. آن بازی ۱۹ هزار تماشاگر داشت. در بازی برگشت که در حضور ۱۵۸۵۵ تماشاگر در ورزشگاه آزادی برگزار شد، دو تیم به تساوی یک - یک رسیدند. در این بازی ابتدا ابوچرونه برای الاتحاد گل زد اما علی علیزاده در دقیقه ۸۹ گل تساوی آبی‌ها را به ثمر رساند.
الاتحاد با کالدرون در آن فصل از لیگ قهرمانان با نتیجه ۲ بر یک الشباب عربستان را در مرحله یک‌هشتم نهایی حذف کرد و سپس پاختاکور ازبکستان را در مجموع دو بازی با نتیجه ۵ بر یک حذف کرد. جالب اینکه تیم کالدرون در مرحله نیمه‌نهایی در مجموع دو بازی با نتیجه ۸ بر ۳ ناگویای ژاپن را حذف کرد و به فینال رسید اما در فینال با نتیجه ۲ بر یک به پوهانگ کره جنوبی باخت و نایب قهرمان شد. در واقع او هم مثل برانکو یک نایب قهرمانی آسیا در کارنامه‌اش دارد.
کالدرون سال ۲۰۱۱ هم با الهلال در لیگ قهرمانان حضور داشت. در آن فصل تیم کالدرون با سپاهان همگروه شد که در ریاض سپاهان با گل‌های جانواریو و ابراهیم توره در مقابل تک گل ویلهلمسون به برتری ۲ بر یک رسید. در بازی برگشت در اصفهان هم بازی با تساوی یک - یک تمام شد که الزوری برای الهلال و نویدکیا برای سپاهان گل زدند. در آن فصل الهلال با کالدرون مثل سپاهان ۱۳ امتیازی شد اما به‌عنوان تیم دوم صعود کرد. الهلال با کالدرون در نخستین مرحله حذفی به تیم سابق او الاتحاد برخورد کرد که الاتحاد بازی را سه بر یک برد و تیم کالدرون حذف شد.
آخرین تقابل کالدرون با تیم‌ملی، نخستین رویارویی با شجاع

سرمربی آرژانتینی پرسپولیس که از ۱۵ سال پیش در منطقه خاورمیانه مربیگری می‌کند و طی این مدت تنها در مقطعی کوتاه سرمربیگری رئال بتیس تیم دوران بازیگری‌اش را بر عهده داشته، در سال‌های طولانی سرمربیگری‌اش در تیم‌های عربی هرگز مقابل پرسپولیس قرار نگرفت. حال آنکه در مقام سرمربی تیم‌های الاتحاد و الهلال عربستان چهار بار مقابل استقلال و سپاهان در لیگ قهرمانان آسیا ایستاده است.

شجاع - کالدرون ،کویت سال 2012
گابریل کالدرون در مدت طولانی حضور در غرب آسیا در سه مقطع هدایت تیم‌های ملی مختلف را هم بر عهده داشته است. او طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ سرمربی تیم‌ملی عربستان بود و اصلا ورودش به غرب آسیا آنجا رقم خورد. بعد از آن و در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ کالدرون سرمربی تیم‌ملی عمان بوده و در حدفاصل سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳ هم هدایت تیم‌ملی بحرین را به عهده گرفته است.
کالدرون در آن دو دوره‌ای که سرمربی تیم‌های ملی عربستان و عمان بود، در هیچ تورنمنت یا مسابقه دوستانه‌ای مقابل تیم‌ملی ایران قرار نگرفت اما به‌عنوان سرمربی تیم‌ ملی بحرین مقابل تیم ایران ایستاد. در تاریخ ۱۲ دسامبر ۲۰۱۲ (۲۲ آذر ۹۱) تیم ‌ملی ایران در مرحله گروهی بازی‌های غرب آسیا در کویت مقابل بحرین بازی کرد که مصاف شاگردان کی‌روش و کالدرون نه گل داشت و نه برنده.
این تنها بازی کالدرون مقابل ایران به‌عنوان سرمربی تیم‌های ملی بود و جالب اینکه یکی از بازیکنان فعلی پرسپولیس هم آن روز در ترکیب تیم ‌ملی حضور داشت. آن روز تیم ‌ملی با ترکیب متفاوتی مقابل بحرین بازی کرد و علیرضا حقیقی، مهرداد پولادی، پژمان منتظری، امید ابراهیمی، محمدمهدی نظری، احمد حسن‌زاده، مهرداد اولادی، میلاد نوری، محمدرضا خانزاده و احسان حاجی‌صفی در ترکیب اصلی بودند.
شجاع خلیل‌زاده هم در یکی از معدود بازی‌های ملی‌اش مقابل تیم کالدرون بازی کرد که یادآوری این تجربه حتما برای او جالب خواهد بود. بازی با ایران، دومین بازی کالدرون در مقام سرمربی بحرین بود و قبل از آن، او سرمربیگری تیم‌ملی بحرین را برای نخستین بار در بازی با یمن تجربه کرده بود.
جالب اینکه تیم کالدرون در آن دوره از مسابقات غرب آسیا به‌عنوان صدرنشین گروه و بالاتر از ایران به مرحله بعد صعود کرد و تیم ‌ملی ایران در مرحله دوم حذف شد. حال آنکه بحرین با کالدرون بعد از باخت در ضربات پنالتی در بازی نیمه‌نهایی مقابل سوریه، به بازی رده‌بندی رفت و آنجا با یک گل مغلوب عمان شد تا در رتبه چهارم قرار بگیرد.

 

captcha
پربازدید ترین ها
بیشتر
تازه ها
بیشتر