ورزش بین‌الملل / شناسه خبر: 81362 / تاریخ انتشار : 1397/5/18 19:07
|

ایران ورزشی آنلاین / گرد و غبار قهرمانی فرانسه در جام جهانی هنوز فروکش نکرده اما لیگ یک از این هفته شروع می‌شود در حالی که پاری‌سن‌ژرمن، مدافع عنوان قهرمانی مربی جدیدی روی نیمکت خود دارد و کیلیان امباپه و نیمار فوق‌ستاره‌هایش محسوب می‌شوند. کمتر از چهار هفته قبل فرانسه در مسکو 4 بر 2 کرواسی را شکست داد تا برای دومین بار قهرمان جام جهانی شود که باعث جشن‌های گسترده‌ای در پاریس و سراسر این کشور شد. فرداشب در نخستین بازی فصل جدید که مارسی میزبان تولوز است، این جام در ورزشگاه ولودروم به نمایش گذاشته می‌شود.

از تیمی که دیدیه دشان به روسیه برده بود، هشت بازیکن در لوشامپیونا حضور دارند هر چند از این میان تنها امباپه، فوق‌ستاره جوان تیم بازیکن ثابت بود. این بازیکن 19 ساله در تورنمنت غوغا کرد و با زدن چهار گل که یکی در فینال بود، جایزه پدیده مسابقات را به خود اختصاص داد.
در حالی که آینده نیمار محل بحث و تردید همیشگی است، بازی امباپه در جام جهانی ثابت کرد که او می‌تواند نماد پاریسی‌ها در سال‌های آتی باشد. برای لیگ هم همینطور است چون دو نفر اول فهرست گرانترین بازیکنان تاریخ را در خود جای داده -تا 9 شهریور امکان نقل و انتقالات در فرانسه وجود دارد- و به دنبال آن است که روی قهرمانی تیم ملی فرانسه سرمایه‌گذاری کند.
لیگ یک از نظر مالی همچنان فاصله زیادی با رقبای اصلی اروپایی خود دارد اما اوضاع به نفع این لیگ در حال تغییر است. حق پخش تلویزیونی برای چهار فصل از سال 2020 به کمپانی چینی مدیاپرو به ارزش 15/1 میلیارد یورو فروخته شد که جهش عظیمی را نشان می‌دهد. مقامات این لیگ در اقدامی برای ایجاد ساختاری اثرگرفته از جام جهانی با اشاره به جایگاه لوشامپیونا به‌عنوان زمینه مساعدی برای پرورش استعدادهای جوان نام آن را «لیگ استعدادها» گذاشته‌اند.
سرمایه‌گذاران خارجی علاقه بیشتری نشان داده‌اند به‌عنوان نمونه یک گروه آمریکایی به خریدن بوردو نزدیک شده است. مارسی نایب قهرمان فصل قبل لیگ اروپا در دستان آمریکایی‌ها است و موناکو در سال‌های اخیر با مالکیت روس‌ها تحول شگرفی داشته.
اما باز هم پاری‌سن‌ژرمن با پول بی‌پایان قطری‌ها شانس اول قهرمانی محسوب می‌شود. توماس توخل جای اونای امری را گرفته که سه‌گانه قهرمانی داخلی را به دست آورد اما باخت ناامیدکننده‌ای در لیگ قهرمانان برابر رئال مادرید متحمل شد.
بهبود عملکرد در اروپا هدف بزرگ توخل، این آلمانی فرهیخته و مربی سابق دورتموند است ضمن اینکه در لیگ هم پاریسی‌ها به چیزی کمتر از ششمین قهرمانی در هفت فصل رضایت نمی‌دهند. با توجه به اینکه بازیکنان زیادی به دلیل حضور در جام جهانی دیرتر به تمرین‌های تیم پیوسته‌اند و پیش‌فصل تیم با آزمون واقعی روبه‌رو نشده، شاید ابتدای فصل برایشان چندان آسان نباشد.
به خاطر فشار قوانین بازی جوانمردانه مالی یوفا، در این فصل نقل و انتقالات خرید عمده‌ای نداشتند اما جان‌لوییجی بوفون 40 ساله به‌عنوان بازیکن آزاد از یوونتوس آمده و می‌خواهد شانسش برای قهرمانی اروپا را با یک تیم دیگر امتحان کند.
پاری‌سن‌ژرمن احتمالا خیلی قویتر از رقبایش برای قهرمانی باشد که شامل موناکو، لیون و مارسی می‌شود. موناکو بازیکنانی کلیدی از جمله فابینیو، توماس لمار و ژوائو موتینیو را از دست داده اما خریدهای زیادی داشته که بارزترین آنها الکساندر گولووین است که با 30 میلیون یورو از زسکامسکو خریداری شد بعد از آنکه در جام جهانی برای میزبان مسابقات درخشید. این هافبک 22 ساله متولد سیبری مورد توجه یوونتوس و چلسی هم بود.
هدفگذاری لئوناردو ژاردیم برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان است اگرچه می‌گوید این فصل از زمان ورودش یعنی سال2014 سخت‌ترین رقابت شکل می‌گیرد.
یکی دیگر از چهره‌های شاخص فصل جدید لیگ فرانسه، پاتریک ویرا است که جای لوسین فاوره روی نیمکت نیس را گرفته. او یکی دیگر از اعضای تیم قهرمان جام جهانی 1998 است که می‌خواهد مثل دیدیه دشان و زین‌الدین زیدان موفقیت فوق‌العاده‌ای در عرصه مربیگری به دست آورد.
لیگ فرانسه از این فصل از سیستم کمک داور ویدئویی که در جام جهانی مورد استفاده قرار گرفت، بهره می‌گیرد.
منبع: خبرگزاری فرانس

 

کلیدواژه
لیگ فرانسه
captcha
تازه ها
بیشتر